Connect with us

Ekskluzive

Titan Key nga Google siguron që aplikacionet tuaja janë të pathyeshme nga hakerët

Titan Key nga Google siguron që aplikacionet tuaja janë të pathyeshme nga hakerët

Për të përmbushur misionin e tyre të sigurisë, Google lansoi Titan Key, kutinë e tyre të veglave të sigurisë për konsumatorët. Titan Key sjell një metodë dytësore të verifikimit që përdoret përveç fjalëkalimit tuaj të rregullt të Google. Kit Titan Key përfshin një çelës USB-A si dhe një çelës të Energjisë së Ulët të Bluetooth dhe është më i sigurt se metodat e tjera të identifikimit me dy hapa të tilla si kodet e dërguara përmes mesazheve tekstuale ose email, që mund të thyhen nga hakerat.

Vendosja e çelësit Titan Key është e thjeshtë. Për të konfiguruar në kompjuter, do të duhet të përdorësh shfletuesin e Google Chrome, të drejtohesh te faqja e konfigurimit Titan Key dhe ndiqni udhëzimet për përdorimin e një Key Security për verifikimin me dy hapa. Procesi zgjat disa minuta, por do të jetë më mirë të krijoni të dy çelësat e sigurisë në të njëjtën kohë.

Pasi çelësat e sigurisë tuaj të çiftëzohen në llogarinë tuaj të uebit, mund të filloni të krijoni çelësat që funksionojnë në telefonin tuaj të mençur, njofton Digital Trends.

Përdoruesit e iPhone do të duhet të instalojnë Google Smart Lock për të çiftuar çelësat e tyre. Më pas, hyni në llogarinë tuaj Google dhe klikoni butonin BLE për të filluar çiftimin.

Megjithatë, çelësi Titan nuk kufizohet vetëm në shërbimet e Google. Meqë çelësi mbështet standardin FIDO, ju mund ta përdorni atë me çdo faqe interneti që ju lejon të përdorni një çelës sigurie për verifikimin në dy hapa. Ekziston një numër në rritje i faqeve që mbështesin këtë, duke përfshirë Facebook, Twitter, Salesforce, Stripe dhe Dropbox.

Titan Key është në dispozicion tani në dyqanin e Google. Kit Titan Key shitet për 50 dollarë dhe përfshin një çelës sigurie USB-A, çelësin e sigurisë së Energjisë së Ulët të Bluetooth (që ngarkohet nëpërmjet MicroUSB), një përshtatës USB-A në USB-C dhe kabllon MicroUSB.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Instagram prezanton aftësinë e shtimit të teksteve të këngëve në Instagram Stories

Instagram ka prezantuar në heshtje një aftësi të re që lejon përdoruesit të shtojnë tekstet kur ata ndajnë këngët në Storiet e tyre, duke përdorur ‘sticker’ muzikor. Megjithatë, kjo veçori varet nga disponueshmëria e tekstit për një këngë të veçantë të zgjedhur nga përdoruesi.

Përveç kësaj, ka një mundësi për të rregulluar se si tekstet do të duken në Storiet duke përzgjedhur fonte dhe dizajne të ndryshme.

Për më shumë, përdoruesit mund të zgjedhin një pjesë të caktuar të këngës për të ndarë dhe për të lëshuar.

Tekstet që korrespondojnë me atë pjesë të zgjedhur të këngës do të shfaqen më pas në Storie kur shihen nga miqtë.

Gjithashtu, përdoruesit e tjerë të Instagram mund të dëgjojnë më shumë pjesë të këngës ose të gjejnë më shumë detaje rreth artistit duke klikuar tekstet.

Tipari, megjithatë, është i disponueshëm vetëm në territoret ku përdoruesit mund të hyjnë në faqen e muzikës së Facebook, sipas Billboard.

Është pjesë e përpjekjes më të gjerë të Facebook për të ofruar përmbajtje muzikore nëpër shërbimet e tyre.

Në fund të vitit të kaluar, Instagram bëri një partneritet me Shazam për të zgjeruar opsionet e përdoruesve për muzikën e licencuar që ata duan të ndajnë në Storie. /Telegrafi/

Continue Reading

Ekskluzive

Adidasi sjell atletet që mund të riciklohen plotësisht

Adidasi sjell atletet që mund të riciklohen plotësisht

Çfarë sikur ta dinit që atletet që i bartni në vrapimet e mëngjesit një ditë do të jenë plotësisht të reja në këmbët e dikujt tjetër?

Me koleksionin e ri të Adidas, kjo është me të vërtetë e mundur, shkruan sot Koha Ditore.

Adidas e ka krijuar një seri atletesh, të cilat mund të riciklohen plotësisht. Pala e parë e këtyre atleteve nga koleksioni i quajtur Futurecraft Loop u prezantua në New York.

Nga fabrika gjermane e pajisjeve sportive thonë se këto atlete janë bërë nga vetëm një material, TPU-ja e prodhuar rishtazi, pa ngjitës dhe kimikate për t’i bashkuar copëzat. Ky është një dallim i madh në krahasim me atletet tradicionale Adidas, tek të cilat zakonisht ngjiten 12-15 komponentë.

Me këtë metodë prodhimi, kur vjen koha për t’i ricikluar atletet, materiali vetëm do të rafinohet për ripërdorim.

Nga Adidasi theksojnë se shpresojnë që secila palë e atleteve do të riciklohet disa herë. Qëllimi përfundimtar i kompanisë është të prodhojë më shumë modele të këtilla për t’i eliminuar një pjesë të madhe të mbetjeve plastike. Premtimi i kompanisë është që deri në vitin 2024 do të përdorë vetëm poliestër të riciklueshëm në secilin produkt.

Continue Reading

Ekskluzive

Rritet vlera e Bitcoinit

Rritet vlera e Bitcoinit

Valuta digjitale Bitcoin sot u ngrit në maksimumin nëntëmujor.

Vlera e tij në bursën Bitstamp u rrit 1.1 për qind në 7.279 dollarë, niveli më i lartë që nga fillimi i gushtit të vitit të kaluar, sipas Reuters.

David Thomas nga firma britanike GlobalBlock, thotë se thyerja e nivelit prej gjashtë mijë dollarë javën e kaluar ka kthyer interesimin për investime nga biznesmenët në bitcoin.

Vlera e bitcoin pothuajse është dyfishuar këtë vit.

Continue Reading

Trending