Connect with us

Ekskluzive

Telefonat e mençur më të mirë të 2017’s

Telefonat e mençur më të mirë të 2017's

Pavarësisht se tekonologjia e smartfonëve çdo vit sjell risi, 2017-a ka qenë një prej viteve më të bollshëm në këtë aspekt. Ky ishte viti që u shfaqën ekranet me raport 19:9, ekranet e zmadhuar, zhdukja e kornizave, e famshmja “Favce ID” (njohja e fytyrës), realiteti virtual dhe shumë të tjera. Faqja e specializuar në risitë e teknologjisë, “newatlas.com” liston disa prej smartfonëve më të jashtëzakonshme që janë shfaqur këto 12 muaj.
1/ iPhone X

Ekrani: 5,8 polësh, Super AMOLED, 1125×2436 piksel, densiteti 458 ppi, raporti i ekranit 19,5:9.

Brendësia: Procesor A11 Bionic, 3 GB RAM, 64/128 GB memorja.

Kamera: 12 MP Dual

Ndoshta iPhone X nuk do të jetë pajisja më e preferuar nga blerësit këtë vit, por nga ana tjetër, ka dominuar krejtësisht debatin në sektorin e telefonve. Risia e madhe e këtij smartfoni është “Face ID” (njohja e fytyrës), shpejtësia fantastike e operimit falë procesprit të ri A11 Bionic dhe të gjitha avantazhet që sjell sistemi iOS 11. Ndoshta iPhone X mund të ketë një çmim shumë të lartë edhe për një pajisje Apple, por e vërteta është se kjo është e ardhja e smartfonëve.

2/ Google Pixel 2 XL
Ekrani: 6.0 polësh P0OLED, 1440×2880 piksel, dendësia 538 ppi, raporti i ekranit 18:9

Brendësia: Procesor Snapdragon 835, 4 GB RAM, 64/128 GB memorja.

Kamera: 12,2 MP

Ky është telefoni me sistem Android më i mir në treg aktualisht, për sa i përket aspektit software. Madje pavarësisht se ka një ekran 6.0 polësh, shfrytëzimi maksimal që i është bërë dhe kombinuar me pjesën mbrapa e bën atë një smartfon që në dorë qëndron po aq mirë sa shumë modele të tjerë më të vegjël. Nga ana tjetër, kamera prej 12 megapiksel, mund të ketë vetëm një lente, por konsiderohet si më e mira në treg, e ndihmuar gjithashtu nga programi i Google për shfrytëzimin maksimal të imazhit. Pixel 2 XL është i pajisur gjithashtu me “Google Assistant”, asistenti i inteligjencës artificiale më i përparuar në treg.

3/ Samsung S8 Plus
Ekrani: 6,2 polësh Super AMOLED, 1440×2960 piksel, densiteti 529 ppi, raporti i ekranit 18,5:9

Brendësia: Procesor Snapdragon 835, 6/8 GB RAM, 64/128 GB memorja

Kamera: 12 MP

Dy flamurtarët e Samsung-ut për vitin 2017, pavarësisht se janë shfaqur që në Mars, mbeten absolutisht dy prej smartfonëve më të mirë ende sot. Ndryshe nga konkurentet Apple dhe Google, që kishin në dispozicion edhe gjashtë muaj të tjerë për të perfeksionuar pajisjet e tyre, S8 Plus dhe S8 janë po aq të mirë, ndoshta në disa aspekte edhe më të mirë, se sa rivalet e tyre direkt. Pika e fortë e tyre padyshim që është ekrani dhe kjo është prova se askush nuk prodhon, aktualisht, ekrane për smartfonë më të mirë se sa Samsung-u.

4/ Samsung Galaxy Note 8
Ekrani: 6,3 polësh Super AMOLED, 1440×2960 piksel, densitet 521 ppi, raporti i ekranit 18,5:9

Brendësia: Procesori Snapdragon 835 CPU, 6 GB RAM, 64/128/256 GB memorja.

Kamera: 12 MP Dual

Samsungu është e vetmja kompani që gjithnjë në klasifikime të tilla zë dy vende. Galaxy Note 8 perfeksionon gjithçka është shumë mirë tek Galaxy S8 Plus, duke ofruar një ekran më të madh, një kamera më të mirë dhe mbi të gjitha lapsin, që rrit edhe më shumë çfarë mund të bëjnë përdoruesit me këtë pajisje, që nga marrja e shënimeve me ekran të bllokuar deri tek përkthimi. Cilindo smartfon flamurtar Samsugn të 2017-ës të bleni këtë vit padyshim do të keni një prej telefonave më të bukur, më të shpejtë dhe më të mirë aktualisht në treg.

6/ LG V30
Ekrani: 6,0 polësh P-OLED, 1440×2880 piksel, densiteti 538 ppi, raporti i ekranit 18:9

Brendësia: Procesor Snapdragon 835, 4 GB RAM, 64 GB memorja

Kamera: 16 MP + 13 MP

LG ishte prodhesi i parë që solli në treg trendin e smartfonëve pa korniza me modelin LG G6 në shkurt dhe më pas me modelin LG V30 në gusht, përmirësoi gjithçka. Ai është më i madh se paraardhësi i tij, por më i lehtë si dhe ka teknologjitë më të fundit për lidhjet audio. LG V30 është gjithashtu smartfoni i parë i LG-së që përdor ekranë të teknologjisë OLED. Por për të mos u nënvlersëuar është kamera e këtij telefoni, që ka edhe rezen më të gjerë se gjithë konkurentët e tij, duke të ofruar që për të njëjtën foto të kapësh një pamje më të madhe. /Atsh

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending