Connect with us

Ekskluzive

Skaneri ultrasonik i Galaxy S10 gënjehet nga një printim 3D i shenjës së gishtit

Skaneri ultrasonik i Galaxy S10 gënjehet nga një printim 3D i shenjës së gishtit

Në vitet e fundit prodhuesit e smartfonëve kanë implementuar funksione të avancuara për përdorues që duan të sigurojnë sa më mirë pajisjet e tyre dhe për këtë kanë përdorur skanerët e shenjave të gishtërinjve, teknologjinë e njohjes së fytyrës e madje dhe sensorë që skanojnë venat e gjakut.

Megjithatë hakerët kanë gjetur edhe mënyra sesi të anashkalojnë këto masa sigurie dhe një përdoruesit ka mësuar sesi të mashtrojë skanerin e shenjave të gishtërinjve të Galaxy S10 me një printim 3D të shenjës së gishtit.

Megjithatë hakerët kanë gjetur edhe mënyra sesi të anashkalojnë këto masa sigurie dhe një përdoruesit ka mësuar sesi të mashtrojë skanerin e shenjave të gishtërinjve të Galaxy S10 me një printim 3D të shenjës së gishtit.

Në një postim në Imgur, përdoruesit darkshark prezantoi projektin e tij. Ai mori një foto të skanerit të shenjave të gishtërinjve nga një xham, e përpunoi në Photoshop dhe krijoi një model 3D me 3ds Max. Pas një printimi prej 13 minutash, ai arriti të krijonte një version të skanerit të shenjave të gishtërinjve që mashtroi sensorin e telefonit.

Skaneri i Galaxy S10 nuk bazohet në një model kapacitiv që përdoret tek telefonët e tjerë, përkundrazi shfrytëzon një sensor ultraskonik i cili duhej praktikisht të ishte më i vështirë për tu mashtruar.

Përdoruesi në fjalë i shesh me shqetësim sepse metodat biometrike po përdoren në një mori aplikacione pagesash dhe bankare dhe për tu qasur në këto aplikacione e gjitha që duhet është një foto e shenjës së gishtërinjve.

Nuk është hera e parë që një sistem biometrik i një telefoni flagship manipulohet. Në 2017-ën një maskë 150 dollarë gënjeiu Face ID në Apple iPhone X. /PCWorld Albanian

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Instagram prezanton aftësinë e shtimit të teksteve të këngëve në Instagram Stories

Instagram ka prezantuar në heshtje një aftësi të re që lejon përdoruesit të shtojnë tekstet kur ata ndajnë këngët në Storiet e tyre, duke përdorur ‘sticker’ muzikor. Megjithatë, kjo veçori varet nga disponueshmëria e tekstit për një këngë të veçantë të zgjedhur nga përdoruesi.

Përveç kësaj, ka një mundësi për të rregulluar se si tekstet do të duken në Storiet duke përzgjedhur fonte dhe dizajne të ndryshme.

Për më shumë, përdoruesit mund të zgjedhin një pjesë të caktuar të këngës për të ndarë dhe për të lëshuar.

Tekstet që korrespondojnë me atë pjesë të zgjedhur të këngës do të shfaqen më pas në Storie kur shihen nga miqtë.

Gjithashtu, përdoruesit e tjerë të Instagram mund të dëgjojnë më shumë pjesë të këngës ose të gjejnë më shumë detaje rreth artistit duke klikuar tekstet.

Tipari, megjithatë, është i disponueshëm vetëm në territoret ku përdoruesit mund të hyjnë në faqen e muzikës së Facebook, sipas Billboard.

Është pjesë e përpjekjes më të gjerë të Facebook për të ofruar përmbajtje muzikore nëpër shërbimet e tyre.

Në fund të vitit të kaluar, Instagram bëri një partneritet me Shazam për të zgjeruar opsionet e përdoruesve për muzikën e licencuar që ata duan të ndajnë në Storie. /Telegrafi/

Continue Reading

Ekskluzive

Adidasi sjell atletet që mund të riciklohen plotësisht

Adidasi sjell atletet që mund të riciklohen plotësisht

Çfarë sikur ta dinit që atletet që i bartni në vrapimet e mëngjesit një ditë do të jenë plotësisht të reja në këmbët e dikujt tjetër?

Me koleksionin e ri të Adidas, kjo është me të vërtetë e mundur, shkruan sot Koha Ditore.

Adidas e ka krijuar një seri atletesh, të cilat mund të riciklohen plotësisht. Pala e parë e këtyre atleteve nga koleksioni i quajtur Futurecraft Loop u prezantua në New York.

Nga fabrika gjermane e pajisjeve sportive thonë se këto atlete janë bërë nga vetëm një material, TPU-ja e prodhuar rishtazi, pa ngjitës dhe kimikate për t’i bashkuar copëzat. Ky është një dallim i madh në krahasim me atletet tradicionale Adidas, tek të cilat zakonisht ngjiten 12-15 komponentë.

Me këtë metodë prodhimi, kur vjen koha për t’i ricikluar atletet, materiali vetëm do të rafinohet për ripërdorim.

Nga Adidasi theksojnë se shpresojnë që secila palë e atleteve do të riciklohet disa herë. Qëllimi përfundimtar i kompanisë është të prodhojë më shumë modele të këtilla për t’i eliminuar një pjesë të madhe të mbetjeve plastike. Premtimi i kompanisë është që deri në vitin 2024 do të përdorë vetëm poliestër të riciklueshëm në secilin produkt.

Continue Reading

Ekskluzive

Rritet vlera e Bitcoinit

Rritet vlera e Bitcoinit

Valuta digjitale Bitcoin sot u ngrit në maksimumin nëntëmujor.

Vlera e tij në bursën Bitstamp u rrit 1.1 për qind në 7.279 dollarë, niveli më i lartë që nga fillimi i gushtit të vitit të kaluar, sipas Reuters.

David Thomas nga firma britanike GlobalBlock, thotë se thyerja e nivelit prej gjashtë mijë dollarë javën e kaluar ka kthyer interesimin për investime nga biznesmenët në bitcoin.

Vlera e bitcoin pothuajse është dyfishuar këtë vit.

Continue Reading

Trending