Connect with us

Ekskluzive

Si kanë ndikuar kartat grafike në hulumtimin dhe zhvillimin e barnave mjekësore në industrinë farmaceutike

Si kanë ndikuar kartat grafike në hulumtimin dhe zhvillimin e barnave mjekësore në industrinë farmaceutike

Mbetet sfidë e rëndësishme për kompanitë farmaceutike që të sjellin ilaçe të reja në treg. Mesatarisht, ky proces ende merr më shumë se 12 vjet për të sjellë në treg një ilaç të ri dhe kushton mesatarisht më shumë se dy miliardë dollarë.

NVIDIA po punon me kompanitë më të mira farmaceutike dhe organizatat kërkimore në mënyra që ndihmojnë në uljen e kohës në sfidën e tregut dhe rritja e ndikimit në kosto.

Një nga sfidat kyçe me të cilat ballafaqohet organizata shëndetësore dhe farmaceutike është mundësia e shfrytëzimit dhe rritjes së njohurive nga depozitat e mëdha të të dhënave të informacioneve të ndryshme.

Nëse janë imazhe, genomikë ose të dhëna molekulare, shumica e organizatave merren me lloje të ngjashme përpunimi të të dhënave dhe përballen me këtë sfidë: teknologjitë e Nvidia mund të ndihmojnë për të përshpejtuar shpejtësinë në të cilën këto të dhëna mund të përpunohen dhe analizohen.
Përshpejtimi i zhvillimit të terapisë me inteligjencën artificiale.

GPU-të janë të përshtatshme për fusha të tilla si mikroskopi i krio-elektronit (Cryo-EM) dhe dinamika molekulare, përshpejtimin e aplikacioneve si RELION, VASP dhe Amber dhe janë përdorur gjerësisht.

Tani, hulumtimi dhe sektori i komunitetit farmaceutik është duke eksploruar teknologjinë GPU në fusha të tjera si gjenomika dhe imazhe mjekësore për të përshpejtuar përdorimin e inteligjencës artificiale (IA).

Ndërsa organizatat e mëdha farmaceutike përpiqen të kuptojnë implikimet e plota të IA për organizatat e tyre, një gjë është e sigurtë: IA ka potencial për këtë fushë dhe zhvillimi i strategjive dhe infrastrukturës së përshtatshme për IA është një domosdoshmëri.

Kjo do të mbështesë zhvillimin e barnave, hulumtimin klinik dhe hedhjen e barnave në treg më shpejt, më pak të shtrenjtë dhe me një nivel më të lartë suksesi. Shumë institucione mbledhin banka të mëdha të imazheve nga burime dhe instrumente të ndryshme ku imazhet e vetme mund të përdoren njëherë brenda një proçesi klinik dhe pastaj të ruhen, por asnjëherë nuk rianalizohen, duke kufizuar kështu aftësinë për të aplikuar të dhënat dhe për të mësuar në grupet e reja të pacientëve.

Përdorimi i IA për të transformuar metodat konvencionale jo vetëm siguron përmirësime të rëndësishme në cilësinë e imazhit për të identifikuar objekte të reja, por gjithashtu shtrin dobinë e të dhënave.

Kjo është shumë e favorshme për organizatat kërkimore farmaceutike dhe mjekësore, si në aspektin e rezultateve ashtu edhe në kosto, pasi të dhënat me kosto të lartë mund të përdoren tani për të rritur saktësinë dhe shpejtësinë e diagnozës së pacientëve që shkojnë në studime të reja klinike ose operacione të reja; për zhvillimin e ilaçit.

Një fushë tjetër që ka filluar të tregojë rezultate të forta për IA të mundësuar nga GPU është analiza gjenomike. GPU-të mund t’u mundësojnë hulumtuesve të përballen me sfidën analitike që rrjedh nga të dhënat në rritje të ADN-së të vëna në dispozicion.
Lëvizja në zbulimin e barnave të gjeneratës së ardhshme

Në përgjithësi, GPU ka një ndikim të madh potencial për zbulimin dhe zhvillimin e barnave. Aftësia për të përshpejtuar të gjitha pjesët e ekuacionit-fenotip, imazhit mjekësor dhe të dhënat klinike – ka potencial të madh për shpërndarjen e barnave të suksesshme në treg, si dhe një ndikim në përmirësimin e rezultateve të pacientëve dhe reduktimin e kostos financiare të procesit.

IA do të jetë një kontribut kyç në procesin e zhvillimit të barnave dhe platforma e Nvidia është në qendër të kësaj, duke bërë të mundur përshpejtimin e shumë aplikacioneve kryesore në këtë fushë dhe duke punuar drejt zonave të reja ku mund të realizohen edhe më shumë përfitime. Edhe pse ditët e para, IA mund të përhapet në fushën farmaceutike ashtu siç është duke u bërë u përhapur në industri të tjera. /PCWorld Albanian

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending