Connect with us

Ekskluzive

Si do t’i shpenzonim nëse kemi vetëm 100 dollarë për reklamim në Facebook

Si do t’i shpenzonim nëse kemi vetëm 100 dollarë për reklamim në Facebook

Jo të gjitha ekipet e mediave sociale kanë një buxhet të madh për të shpenzuar në fushatat e tyre të reklamimit në Facebook. Dhe, edhe në qoftë se ky buxhet është I madh, gjithmonë ka vend për të kursyer para dhe për të rritur ROI.

Një rast i tillë mund të konsiderohet edhe një buxhet prej 100 dollarësh dhe hapat që ju mund të ndërmerrni për t’I shpenzuar në një formë sa më efikase për reklamimin në Facebook.

Përformanca e përmbajtjes.

Pasi të jepet buxheti juaj prej 100 dollarësh, gjëja e parë që duhet të bëni është të shikoni përmbajtjen tuaj ekzistuese të mediave sociale.

Shikoni sa komente, pëlqime, lidhje klikime ose shikime brenda 24 orëve (nëse është një video) ka fituar përmbajtja juaj. Pasi të krijoni postimin tuaj, mund ta rrisni performancën e tij nëpërmjet funksionit Boost Post, në vend që të krijoni një reklamë të re.

Funksioni Boost Post i Facebook ju lejon të ktheni lehtësisht çdo postim nga faqja juaj e biznesit në Facebook në një reklamë. Mund të rregullojë buxhetin tuaj, audiencën, vendosjen dhe afishimin e postimeve për të nxjerrë më të mirën nga fushata juaj.

Targetimi I audiencës.

Me një buxhet të tillë të kufizuar, ju doni të siguroheni që jeni duke synuar audiencën më të mirë për markën tuaj. Jini realist dhe hulumtoni sa më shumë në mënyrë që të jeni sa më saktë që të jetë e mundur.

Me një buxhet të kësaj madhësie, mos u përpiqni të arrini njerëzit në nivel global. Për rezultate optimale, lokalizoni synimin tuaj në rajone më të vogla gjeografike dhe regjistrojeni atë.

Një pjesë themelore e këtij procesi është të zbulojmë se si njerëzit ndërveprojnë me markën tuaj në Facebook. Kuptoni se ku jeni duke u përpjekur të arrini dhe jini strategjik kur bëhet fjalë për rritjen e audiencës suaj. Në këtë rast, mund të sugjerohen dy mënyra të thjeshta për të optimizuar synimin tuaj në një buxhet të kufizuar:

Ndërtoni një audience të zakonshme dhe synoni përdoruesit e rinj që kanë vizituar faqen tuaj te internetit ose janë regjistruar për listën tuaj të postës elektronike..
Krijoni një audiencë të dukshme bazuar në klientët tuaj ekzistues. Facebook do të identifikojë cilësitë e përbashkëta midis përdoruesve dhe do të gjejë klientë potencialë të rinj me të dhëna dhe sjellje të ngjashme demografike në Facebook. Për të kuptuar nëse audienca juaj është përcaktuar siç duhet, i kushtoni vëmendje matësit në pultin e menaxherit të reklamave të Facebook.
Mësoni se cili është suksesi.

Ndërsa po ndërtoni audiencën tuaj, është e rëndësishme që të keni qëllime të qarta. Bazuar në objektivin tuaj, mund të krahasoni dy grupe të audiencës për të parë se cila është më e suksesshme dhe pastaj rivendosni buxhetin tuaj për atë audiencë.

Është e rëndësishme të dini se si është përcaktuar suksesi për biznesin tuaj. Përcaktoni qëllimet tuaja dhe treguesit kryesorë të performancës (KPIs) dhe sigurohuni që të gjitha përmbajtjet e reklamës në Facebook po punojnë në kuadër të mbështetjes së këtyre objektivave.

Vendosni standartet tuaja dhe mos harroni se mënyra se si një kompani tjetër përcakton suksesin mund të jetë ndryshe nga përkufizimi juaj. Sipas udhëzuesit për ROI-në e mediave sociale, është e rëndësishme të përdorim metrika që tregojnë se si media sociale ju ndihmon të arrini objektivat tuaja.

Këto metrika mund të përfshijnë:

Arritje
Angazhimi i audiencës
Trafiku i faqes
Udhëheqja
Regjistrime dhe konvertime
Të ardhurat
Gjatë përcaktimit të KPI-ve, kushtojini vëmendje funksionit ” When You Get Charged” nën faqen e optimizimit përpara se të vendosni reklamën tuaj. Ky seksion ju lejon të zgjidhni midis përshtypjeve, klikimeve për lidhje ose objekteve të tjera specifike të përmbajtjes. Zgjedhja e opsionit të formateve specifike ka provuar të jetë shumë më efektiv në kosto se sa duke u ngarkuar për përshtypjet ose klikimet e lidhjeve.

Monitoroni dhe optimizoni performancën.

Me një buxhet kaq të vogël, monitorimi i performancës së reklamës është thelbësor. Gabimi më i madh që menaxherët e reklamave sociale bëjnë është të harrojnë – ose nuk dinë se si – të monitorojnë reklamat e tyre. Në këtë rast rekomandohet kontrollimi i performancës suaj të reklamës çdo dy orë. Për të përcaktuar se cilat reklama po marrin rezultate, rekomandohet vendosja e Facebook Pixel.

Një piksel në Facebook është një kod që vendosni në faqen tuaj të internetit që ju ndihmon të gjurmoni të dhënat dhe konvertimet nga reklamat tuaja në Facebook.

Shpesh ndodh që grupe të caktuara audience thithin buxhetin tuaj përmes klikimeve, por që nuk konvertohen kurrë. Gjithashtu rekomandohet vendosja e ndjekjes së konversionit me parametrat e UTM-it – kodet e shkurtra të tekstit shtohen në URL që ndjekin të dhënat për vizitorët e uebit dhe burimet e trafikut.

Këto të dhëna ju ndihmojnë të fokusoni më shumë përpjekjet tuaja- kështu që ju mund të kurseni para dhe të rrisni performancën.

Një tjetër pjesë kyçe e çdo fushate është testimi. Ndërsa 100 dollarë nuk do të ofrojnë shumë mundësi testimi, ju mund të bëni teste të vlefshme A / B thjesht duke ngritur buxhetin tuaj në $ 200. Testoni kopje, imazhe dhe formate të ndryshme (video, statike, etj.)

Dhe përdorni të dhënat që mblidhni për të ndërtuar fushatat e ardhshme të reklamave. Pa marrë parasysh madhësinë e buxhetit tuaj, marrja e vendimeve të mençura është e rëndësishme kur bëhet fjalë për drejtimin e fushatave të suksesshme të Facebook.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending