Connect with us

Ekskluzive

Shpallen datat për BlizzCon 2018, biletat do të dalin në shitje në maj

Shpallen datat për BlizzCon 2018, biletat do të dalin në shitje në maj

Beteja dy-ditore e njohur si BlizzCon do të kthehet më 2-3 nëntor 2018 në “Anaheim Convention Center” (Qendra e Konventës Anaheim). Biletat do të jenë në dispozicion në faqen ‘Universe’ dhe do të kushtojnë 199$ për person (plus tatimet dhe tarifat), e gjithashtu do të jenë në dispozicion për blerje në dy grupe, grupi i parë duke filluar nga ora 19:00 PT/10:00 ET më 9 Maj dhe grupi i dytë në orën 10:00 PT/13:00 ET me 12 maj.

“BlizzCon-i është koha jonë e preferuar e vitit në Blizzard,” tha bashkë-themeluesi dhe CEO Mike Morhaime. “Është shansi ynë për të takuar dhe për të njohur njerëzit e vërtetë që qëndrojnë pas komandantëve të Terran-it, gjuetarët e demonëve dhe gjurmët e Tracer-it me të cilin luajmë çdo ditë si dhe për të ndarë pasionin tonë për lojërat dhe esports me njëri-tjetrin dhe për të festuar atë se çfarë do të thotë të jesh pjesë e një komuniteti të madh si Blizzard”, transmeton Telegrafi.

Si gjithmonë, ngjarja e madhe e këtij viti do të shfaqë panelet zhvilluese dhe sesionet Q&A, garat, cosplay, gjësende ekskluzive dhe mallra si dhe programe të mëdha për esports. Java e Hapjes së Blizzard-it, e cila do të zhvillohet më 25-29 Tetor në Arenën Blizzard në Los Anxhelos, do të udhëheqë në BlizzCon me runde të hapura për finalet globale të serive të Kampionatit Boteror në “StarCraft 2”, finalet e Kampionatit Botëror të “Heroes Of The Storm” dhe finalet e Kampionatit Botërorë në arenën e “World Of Warcraft”. Finalet për të gjitha këto turnire, si dhe Kupa Boterore e “Overwatch” dhe Lojërat Globale të “Hearthstone” do të zhvillohen përgjatë periudhës kur mbahet BlizzCon.

Tifozët e Blizzard-it të cilët nuk do të mund të marrin pjesë në shfaqjen e cila mbahet drejtpërdrejtë, do të kenë mundësinë që të marrin pjesë në internet online nëpërmjet Biletës Virtuale, e cila ofron transmetimin e drejtpërdrejtë të shfaqjes dhe pjesë të ndryshme të përmbajtjes si bonus, duke përfshirë gjësendet ekskluzive të BlizCon-it përbrenda lojërave. Biletat për një darkë bamirësie para BlizzCon-it më 1 Nëntor, ku pjesëmarrësit do të kenë mundësinë për të takuar zhvilluesit e Blizzardit, artistët dhe përfaqësuesit e komunitetit, do të dalin në shitje në orën 19:00 PT / 10:00 ET më 16 Maj të cilat do të kushtojnë 750 $ secila dhe këto të ardhura do të mbështesin “CHOC Children’s”. /Telegrafi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending