Connect with us

Ekskluzive

Serveri i zgjedhjeve në Gjeorgji u fshi pas padisë së ngritur!

FILE - This Sept. 22, 2016 file photo shows the screen of an electronic voting machine during testing at the Kennesaw State University Center for Election Systems in Kennesaw, Ga. A computer server crucial to a lawsuit against Georgia election officials was quietly wiped clean in July 2017, just after the suit was filed. Data on the server could have indicated whether Georgia elections were manipulated by malicious hackers. (AP Photo/Alex Sanz, File)

Nga Frank Bajak | Associated Press

Një server kompjuterik i rëndësishëm për një padi ndaj zyrtarëve të zgjedhjeve të Gjeorgjisë u fshihej në mënyrë të qetë nga kujdestarët e saj menjëherë pas ngritjes së padisë, njoftoi The Associated Press.

Të dhënat e serverit u shkatërruan më 7 korrik nga teknikët e Qendrës për Sistemet e Zgjedhjeve në Universitetin Shtetëror të Kennesaw, i cili drejton sistemin zgjedhor të shtetit. Fshirja e të dhënave u zbulua në një email të dërguar javën e kaluar nga një avokat ndihmës shtetëror i përgjithshëm tek paditësit në rastin që më vonë u mor nga AP. Më shumë e-mail të marra në një kërkesë të të dhënave publike konfirmuan fshirjen.

Padia, e ngritur më 3 korrik nga një grup i ndryshëm avokatësh për reformën zgjedhore, synon të detyrojë Gjeorgjinë që të tërhiqet nga teknologjia zgjedhore e vjetëruar dhe e kritikuar rëndë. Serveri në fjalë, i cili shërbeu si një vendndodhje mbarëkombëtare për të dhënat kryesore lidhur me zgjedhjet, bëri titujt kombëtarë në qershor, pasi një ekspert i sigurisë zbuloi një vrimë të hapur sigurie që nuk ishte caktuar gjashtë muaj pasi ai ia raportoi autoriteteve zgjedhore.

Spastruan

Nuk është e qartë se kush urdhëroi që të dhënat e serverit të fshihen në mënyrë të pakthyeshme.

Qendra e zgjedhjeve në Kennesaw i përgjigjet sekretarit të shtetit të Gjeorgjisë, Brian Kemp, një republikan që po kandidon për guvernator në 2018 dhe është i pandehuri kryesor në padi. Një zëdhënëse e sekretarit të shtetit tha të mërkurën se “nuk kemi pasur asgjë të bëjë me këtë vendim”, duke shtuar se zyra nuk kishte paralajmërim paraprak për këtë veprim.

Drejtori i qendrës, Michael Barnes, i drejtoi pyetje zyrës së shtypit të universitetit, e cila nuk pranoi koment.

Paditësit në padi, të cilët janë kryesisht votues të Gjeorgjisë, duan të heqin sistemin 15-vjeçar të administrimit të votave të shtetit, veçanërisht 27,000 makinat e votimit të tij me prekje AccuVote, pajisjet e dëmtuara që nuk përdorin fletëvotime në letër ose nuk mbajnë dëshmi të shkruar të qëllimit të votuesve . Paditësit po llogaritën në një rishikim të pavarur të sigurisë të serverit Kennesaw, i cili mbajti librin elektronik të sondazhit dhe të dhënat e tjera të organizimit të zgjedhjeve për qarqet, për të demonstruar pasigurinë e sistemit.

Fshirja e serverit të pastër “parandalon çdo hetim mjeko-ligjor në të gjitha”, tha Richard DeMillo, një shkencëtar kompjuteri në Gjeorgji, i cili ka ndjekur nga afër çështjen. “Njerëzit që nuk kanë asgjë për të fshehur nuk sillen kështu.”

Siguria e Shtetit

Të dhënat e serverit mund të kishin zbuluar nëse zgjedhjet më të fundit të Gjeorgjisë u kompromituan nga hakerat me qëllim të keq. Paditësit pohojnë se nuk mund të besohen rezultatet e zgjedhjeve të nëntorit të kaluar dhe një balotazh të veçantë të kongresit të 20 qershorit, të fituara nga paraardhësi i Kemp, Karen Handel.

Ndërhyrja e mundshme ruse në politikën amerikane, duke përfshirë përpjekjet për të depërtuar në sistemet e votimit, ka qenë një preokupim akut kombëtar, pasi administrata e Obamës fillimisht dukej alarm më shumë se një vit më parë.

Kemp dhe aleatët e tij të GOP këmbëngulin se sistemi i zgjedhjeve të Gjeorgjisë është i sigurt. Por Marilyn Marks, drejtor ekzekutiv i Koalicionit për Qeverisje të Mirë, një paditës, beson se të dhënat e serverit janë fshirë pikërisht sepse sistemi nuk është i sigurt.

“Unë nuk mendoj se ju mund të gjeni një ekspert të sistemeve të votimit i cili do të mendonte se fshirja e të dhënave të serverit ishte asgjë më pak se tinëzare dhe shumë e dyshimtë,” tha ajo.

Tani e shihni, tani nuk e bëni

Mund të jetë ende e mundur të mbulohen informatat relevante nga serveri.

FBI është i njohur të ketë bërë një imazh të saktë të të dhënave të serverit në mars kur hetoi vrullin e sigurisë. Emaili që zbuloi fshirjen e serverit tha se zyra e avokatit të shtetit ishte “duke iu afruar FBI-së për të përcaktuar nëse ata ende kanë imazhin”.

Zëdhënësi i FBI i Atlanta, Stephen Emmett, duke iu përgjigjur pyetjeve të AP, nuk do të thoshte nëse kjo imazh ekziston akoma. As nuk do të thotë nëse agjentët e ekzaminuan për të përcaktuar nëse skedarët e serverit mund të jenë ndryshuar nga përdoruesit e paautorizuar.

Kopjet e tjera të sigurisë gjithashtu duket se janë zhdukur. Në të njëjtën email tek avokatët e paditësve, ndihmësja e prokurorit të përgjithshëm Cristina Correia shkroi se dy servera rezervë u fshinë gjithashtu të pastra më 9 gusht, ashtu si padia u shpërngul në gjykatën federale.

Dështimi për të shërbyer serverin

Një koleksion prej 180 faqesh nga e-mailet e Shtetit Kennesaw, të fituara të premten nga Koalicioni për Qeveritë e Mirë përmes një kërkimi të hapur, detajon shkatërrimin e të dhënave në të tre serverat dhe një përpjekje të pjesshme dhe përfundimisht joefektive nga inxhinierët e sistemeve shtetërore Kennesaw për të rregulluar vrima e sigurisë së serverit.

Si rezultat i përpjekjeve të dështuara, të dhëna të ndjeshme për 6.7 milionë votues të Gjeorgjisë – përfshirë numrat e sigurimeve shoqërore, përkatësinë partiake dhe datat e lindjes – si dhe fjalëkalimet e përdorura nga zyrtarët e qarkut për të pasur qasje në dosjet e menaxhimit të zgjedhjeve mbetën të ekspozuara për muaj të tërë.

Problemi u zbulua së pari nga hulumtuesi i sigurisë Atlanta, Logan Lamb, i cili ndodhi përgjatë tij duke bërë hulumtime online në gusht 2016. Ai informoi drejtorin e qendrës së zgjedhjeve në atë kohë, duke vënë në dukje në një email se “ekziston një mundësi e fortë që faqja juaj është kompromentuar tashmë . ”

Bazuar në rishikimin e tij të postës elektronike, Lamb beson se librat elektronikë të votimit mund të ndryshoheshin në qarqet më të mëdha të Gjeorgjisë për të shtuar ose hequr votuesit ose për të përleshur të dhënat e tyre. Hakerat e dëmshëm mund të kenë ndryshuar modelet e kartave të memories të përdorura në makinat e votimit për të anashkaluar rezultatet.

Një sulmues mund të ketë edhe potencialisht të modifikuara fotografi të “ndërtimit të votave” për të korruptuar rezultatin, tha Lamb, i cili punon në firmën e sigurisë Atlanta Bastille Networks.

Pamja më e madhe

Përralla e serverit zgjedhor zgjedhor është i mrekullueshëm, por ekspertëve të votimit është vetëm një pjesë e një problemi shumë më të madh.

Departamenti i Sigurisë Kombëtare thotë se 21 shtete kanë sisteme zgjedhjesh të skanuara ose depërtuar nga hakerat e mbështetur nga Rusia vitin e kaluar, edhe pse nuk ka prova që ndryshuan rezultatet e votimit.

Por ekspertët e sigurisë kompjuterike thonë se është e mundur që rusët apo aktorët e tjerë me qëllim të keq kanë mbjellë kurthe të pazbuluara në një panoramë shumë të decentralizuar të votimit në SHBA. Në qershor, një memo e Agjencisë së Sigurisë Kombëtare të zbuluar tregoi se 122 zyrtarë të zgjedhjeve në shtete të ndryshme ishin në shënjestër me e-mail phishing të hartuara nga agjentë rusë që synonin të vidhnin fjalëkalimet e tyre.

Kjo zbulesë ndihmoi të bindë Qengjin që të bëhej publike në radhë të parë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending