Connect with us

Ekskluzive

Problemet e Iphone X: nga telefonatat tek dhimbja e kokës dhe shkulja e flokëve

Problemet e Iphone X: nga telefonatat tek dhimbja e kokës dhe shkulja e flokëve

Problemet e iPhone X nuk kufizohen vetëm në një bug të një gërme në gjuhën e telugu (varietet i gjuhës indiane) që bllokon pajisjen, por gjithashtu në pjesën më të rëndësishme të tij siç janë: Face ID për zhbllokimin e telefonit duke njohur fytyrën dhe ekranin pa korniza në cepa. Mjafton ti hedhësh një sy forumit të Apple për të parë ankesa nga më të çuditshmet, disa edhe paradoksale, por që janë mëse të vërteta.

Problemi i gërmës në gjuhën telugu – ky problem shfaqet kur, pasi përdoruesit marrin një mesazh në telefon, çon në çakordim total sistemin operativ i cili mund të arrijë edhe të bllokojë apo riaktivizojë telefonin. Ky mesazh mund të merret nga aplikacione të ndryshme si WhatsApp, Messenger, iMessage, madje edhe nëpërmjet një njoftimi të thjeshtë. Ky problem godet të gjitha produktet Apple që përdorin sistemin iOS dhe gjithashtu kompjuterët macOS.

Problemi i telefonatës – një problem tjetër është ai i telefonatës, ku pasi merr një telefonatë, iPhone X bie dhe dridhet, por pamja vizuale shfaqet me vonesë, pra butonat jeshil dhe të kuq shfaqen me një vonesë deri në 10 sekonda, gjë që ndikon në rrezikun e humbjes së telefonatës. Edhe publikimi i sistemit të ri iOS 11.2.5 nuk e ka zgjidhur këtë problem.

Në ShBA, përdoruesit e Iphone X, ankohen edhe për thirrje të pavullnetshme që telefonat e tyre kryejnë drejt 911 (numri i emergjencave) duke mos patur as mundësinë e anullimit të telefonatës dhe situatave që mund të krijohen pas saj.

Face ID dhe problemi me personat e ngjashëm – shenjat e gishtave janë unike, fjalëkalimet të sigurtë dhe praktikë, por tek iPhone X këto janë eliminuar për ti lënë rrugë zhbllokimit të telefonit me anë të njohjes së fytyrës. Vështirësitë që shfaqen në këtë rast lidhen me binjakët, vëllezër e motra që ngjanë shumë me njëri tjetrin, madje edhe prindër me fëmijët e tyre. Ka edhe shembuj që qarkullojnë online si në rastin e videos më poshtë ku personat në fjalë kanë përdorur maska silikoni në stilin Mission Impossible për njohjen e fytyrës. Sigurisht, këto janë raste ekstreme, por që theksojnë dobësi të pranishme tek kjo pajisje. Apple, i ka pranuar këto probleme duke u shprehur se me sistemin e ri situata është përmirësuar edhe pse disa përdorues ankohen për mos funksionimin e Face ID, por që është lehtësisht i zgjidhshëm me metodën e vjetër të fikjes dhe ndezjes së telefonit.

Ekrani vuan nga temperaturat ekstreme – edhe pse Apple konsideron temperaturat nën zero dhe ato mbi 35 gradë si të pafavorshme për përdorimin e iPhone, shumë përdorues kanë sinjalizuar bllokime të telefonit kur kalohet nga një temperaturë në tjetrën. Për shembull, kur hyn në shtëpi dhe temperatura jashtë është nën zero, ekrani bllokohet dhe nuk i përgjigjet asnjë komande.

Dhimbja e kokës dhe shkulja e flokëve – në forumet e ndryshme, shumë përdorues të iPhone X ankohen edhe për shqetësimet me dhimbjen e kokës pas përdorimit të telefonit, pasi e kanë të vështirë të përshtaten me teknikat e iPhone të ri. Gjithashtu, përdorues të tjerë akuzojnë produktin si shkaktar i humbjes së flokëve ose shkuljes së qimeve të mjekrës pasi ngecin në strukturat e kornizës së ekranit të iPhone X. /PCWorld Albanian

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending