Connect with us

Ekskluzive

Prezantohet Honor V20 me kamerë prej 48 MP

Prezantohet Honor V20 me kamerë prej 48 MP

Pas spekulimeve të shumta, në fillim të dhjetorit, Honor V20 u prezantua zyrtarisht në Kinë.

Njoftimi global i telefonit View 20, është caktuar për 22 janar në Paris. Telefoni vjen me kamerën kryesore prej 48 MP (Sony IMX586).

Honor V20 ka një ekran 6.4-inç LCD me rezolucion prej 1080 pikselë dhe një raport të ekranit prej 19.25:9, transmeton ksp. Po ashtu, vjen me procesor Kirin 980, 6 ose 8 GB RAM memorie dhe 128 ose 256 GB memorie të brendshme.

Meqenëse telefoni ka një ekran LCD, nuk ka skaner për gishta nën-ekran por ka një skaner të zakonshëm gishta të vendosur në anën e pasme.

Ndërkaq, kamerën e përparme e ka prej 25 MP dhe Honor thekson procesin e prodhimit të rafinuar në mënyrë specifike, në mënyrë që kamera të mos shpërthejë fizikisht në ekran.

Në anën e pasme të telefonit, ekziston një kamerë 48MP me një sensor CMOS 1/2-inç (0.8 μm / pixel) dhe një sistem Quad-Bayer që lejon përdorimin e 12MP HDR gjatë natës. Sensori 3D ToF, së bashku me procesorin Kirin 980, lejon formimin e trupit 3D në foto për t’i bërë përdoruesit të duken të përsosur në fotot e tyre ku duken të plota.

Honor V20 vjen me ndërfaqen e përdoruesit EMUI dhe sjell karakteristika të njohura, të tilla si modaliteti Super Night View, EIS dhe GPU Turbo 2.0. Telefoni gjithashtu mbështet mënyrën desktop të Huaweit, kështu që mund të përdoret si zëvendësim në desktop kur të lidhet me një monitor, miun dhe tastierën.

Kapaciteti i baterisë është 4,000 mAh dhe vjen me mbështetjen 22.5W me super-mbushje (4.5V / 5A). Ngarkuesi duhet të mbushë baterinë për 30 minuta deri në 55 për qind, ose deri në një orë e gjysmë.

Honor V20 vjen në tre ngjyra – të kuqe, blu dhe të zezë, dhe në Kinë do të para-shitet nga 28 dhjetori.

Çmimi i parashikuar është rreth 435 dollarë për një version 6GB/128GB dhe rreth 510 dollarë për modelin 8GB/128GB.

Ekziston edhe versioni Moschino me 8GB RAM dhe 256GB hapësirë ruajtëse, me një çmim prej rreth 580 dollarë. Çmimet e sakta për tregun evropian ka të ngjarë të njihen gjatë shpalljes globale më 22 janar.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending