Connect with us

Ekskluzive

NASA ka ndërtuar raketën që do të mbërijë rekord shpejtësi!

Shkencëtarët në NASA kanë njoftuar se po shpikin raketa me spërkatëse jonike që mund t’i çojnë njerëzit në Mars një ditë. X3 do të jetë në gjendje të arrijë shpejtësi rekorde në udhëtimin e hapësirës , dhe Marsi do të jetë udhëtimi i parë për të përdorur raketën jon.

Mjetet BFR dhe BFS të Hapësirës lejojnë njerëzit të zbresin në Planetin e Kuq, tha Elon Musk , duke shtuar se këto automjete do të udhëtojnë me shpejtësi mbi 100,000 kilometra në orë dhe se temperatura e automjetit do të rritet mbi 650 gradë celsius. Musk deklaroi se metani dhe oksigjeni do të përdoreshin si lëndë djegëse në anijen. Shkencëtarët në NASA kanë njoftuar se po shpikin raketa raketore që mund t’i çojnë njerëzit në Mars një ditë. Shtytësi X3 do të jetë teorikisht i aftë të arrijë shpejtësi shumë më të larta se sa teknologjitë ekzistuese.

Alex Gallimore , një nga arkitektët kryesorë të projektit, i shpjegoi Space.com se X3 mund të ketë më shumë se 100 kW të energjisë. Deri në ditët e sotme ne kemi arritur të arrijmë fuqinë e rrotullimit të 5.4 Njutonit, që është shtytja më e madhe e çdo pajisje plazme. gjendet në përshkrimin. Fuqia e mëparshme e shtytjes është 3.3 Newtons.

Nxitësit e joneve janë tërheqëse sepse premtojnë një shtytje të lartë me hyrje të ulët karboni. Me shtytësin e vogël të kërkuar, ata mund të punojnë më gjatë se shtytësit tradicionalë, duke arritur teorikisht shpejtësi shumë më të larta.

Fluturimi më i gjatë në hapësirë ​​i bërë ndonjëherë është bërë nga NASA në vitin 2007, anijen kozmike Dawn e cila u dërgua në planetin e xhuxhëve Ceres . Për shkak të madhësisë së saj, megjithatë, vetëm një raketë 90 fuçi Njutoni ishte e mjaftueshme. Por ajo ka vetëm 90 mikro shtyn Newton. Por shtytësit e rinj ofrojnë një fuqi më të madhe shtytëse.

Këto përfshijnë përshpejtimin e plazmës me shpejtësi jashtëzakonisht të lartë. Elektrone zakonisht përdoren për të goditur atomet e gazta xenon. Lëshon më shumë elektronet, prodhon jonet pozitive dhe shtyhet. Kjo ngadalë rrit shpejtësinë e një anije kozmike vazhdimisht.

1508925484_fft16mf10113125.jpeg

Teorikisht, shtypi X3 mund të shtyjë 40 kilometra në një kohë. Pra, është 8 herë më shpejt se sistemet ekzistuese që arrijnë shpejtësinë prej 5 kilometrash në sekondë. Kështu, ata po premtojnë një fluturim të gjatë hapësinor. Për shembull, kur përdoret në Mars për misionet humanitare, anija kozmike mund të kërkojë forcë më pak pushuese, dhe kështu orbita mund të nisë më lehtë. Gallimore, megjithatë, deklaroi se një motor i tillë do të kishte nevojë për shumë energji, kështu që shtytësi X3 është shumë premtues.

Duke përdorur një impuls më të madh, ekipi tha se ata përdorën më shumë se një kanal plazme në vend të një kanali të vetëm të quajtur kanal të mbivendosur. Kjo mund të lejojë shpejtësi të larta që të arrihen. Kjo nuk është e vetmja hulumtim jonizues. NASA ka disa projekte për të përmirësuar metodat e fluturimit në hapësirë. Ndoshta ata do të kenë një shans revolucionar për të falenderuar njerëzit e parë në Mars.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending