Connect with us

Ekskluzive

LG merr patentë për smartfonin e ri me 16 kamera

LG merr patentë për smartfonin e ri me 16 kamera

Kamerat kanë qenë gjithmonë karakteristikë e rëndësishme për smartfonët e LG-së.

Në vitin 2011, LG ka qenë ndër prodhuesit e parë që ka prezantuar smartfonin me kamerë të dyfishtë – LG Optimus 3D, transmeton Koha.net. Nuk ka shkuar dhe shumë kohë që kamerat e dyfishta të bëhen një trend i vërtetë, por sot mund të gjeni shumë smartfonë me tri madje dhe katër kamera kryesore.

Kompania jugkoreane, LG, është gati të bëjë edhe një hap tjetër. Ajo ka aplikuar për patentën USPTO për smartfonin me 16 kamera në pjesën e pasme, shkruan Let’s Go Digital. Kjo patentë është aprovuar më datën 20 të këtij muaji.

16 kamerat do të jenë të vendosura në pjesën e pasme në formë të një matrice. Ato mund të bëjnë fotografi në shumë perspektiva. Përdoruesi mund të zgjedh të caktojë njërën nga kamerat për të bërë fotografitë dhe po ashtu mund të zgjedh më shumë kamera për të njëjtin funksion.

Fotografitë të cilat shkrepen në të njëjtën kohë nga një sërë kamerash, mund të kombinohen në lëvizje. Do të thotë një pjesë të fotografisë mund ta zëvendësoni me pjesën e njëjtë të marrë nga fotografia e bërë nga kamera tjetër. Po ashtu, është e mundur që të kombinoni disa pjesë të fotografive të ndryshme së bashku.

Përveç 16 kamerave, në pjesën e pasme është e vendosur edhe një pasqyre e vogël dhe blici. Pasqyra me kamerën e fundit i mundëson përdoruesit që të bëjë një autoportret, përcjell Koha.net. Përveç kësaj, kjo patentë do të mundësojë edhe integrimin e një ekrani tjetër në pjesën e pasme të smartfonit.

Ky ekran nuk është paraqitur në këto skica. Përveç kësaj, edhe altoparlanti gjendet në pjesën e pasme. Ky altoparlant punon së bashku me altoparlantin e përparmë, për të krijuar zërin stereo.

KËTU mund ta shikoni këtë patentë të LG-së.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Instagram prezanton aftësinë e shtimit të teksteve të këngëve në Instagram Stories

Instagram ka prezantuar në heshtje një aftësi të re që lejon përdoruesit të shtojnë tekstet kur ata ndajnë këngët në Storiet e tyre, duke përdorur ‘sticker’ muzikor. Megjithatë, kjo veçori varet nga disponueshmëria e tekstit për një këngë të veçantë të zgjedhur nga përdoruesi.

Përveç kësaj, ka një mundësi për të rregulluar se si tekstet do të duken në Storiet duke përzgjedhur fonte dhe dizajne të ndryshme.

Për më shumë, përdoruesit mund të zgjedhin një pjesë të caktuar të këngës për të ndarë dhe për të lëshuar.

Tekstet që korrespondojnë me atë pjesë të zgjedhur të këngës do të shfaqen më pas në Storie kur shihen nga miqtë.

Gjithashtu, përdoruesit e tjerë të Instagram mund të dëgjojnë më shumë pjesë të këngës ose të gjejnë më shumë detaje rreth artistit duke klikuar tekstet.

Tipari, megjithatë, është i disponueshëm vetëm në territoret ku përdoruesit mund të hyjnë në faqen e muzikës së Facebook, sipas Billboard.

Është pjesë e përpjekjes më të gjerë të Facebook për të ofruar përmbajtje muzikore nëpër shërbimet e tyre.

Në fund të vitit të kaluar, Instagram bëri një partneritet me Shazam për të zgjeruar opsionet e përdoruesve për muzikën e licencuar që ata duan të ndajnë në Storie. /Telegrafi/

Continue Reading

Ekskluzive

Adidasi sjell atletet që mund të riciklohen plotësisht

Adidasi sjell atletet që mund të riciklohen plotësisht

Çfarë sikur ta dinit që atletet që i bartni në vrapimet e mëngjesit një ditë do të jenë plotësisht të reja në këmbët e dikujt tjetër?

Me koleksionin e ri të Adidas, kjo është me të vërtetë e mundur, shkruan sot Koha Ditore.

Adidas e ka krijuar një seri atletesh, të cilat mund të riciklohen plotësisht. Pala e parë e këtyre atleteve nga koleksioni i quajtur Futurecraft Loop u prezantua në New York.

Nga fabrika gjermane e pajisjeve sportive thonë se këto atlete janë bërë nga vetëm një material, TPU-ja e prodhuar rishtazi, pa ngjitës dhe kimikate për t’i bashkuar copëzat. Ky është një dallim i madh në krahasim me atletet tradicionale Adidas, tek të cilat zakonisht ngjiten 12-15 komponentë.

Me këtë metodë prodhimi, kur vjen koha për t’i ricikluar atletet, materiali vetëm do të rafinohet për ripërdorim.

Nga Adidasi theksojnë se shpresojnë që secila palë e atleteve do të riciklohet disa herë. Qëllimi përfundimtar i kompanisë është të prodhojë më shumë modele të këtilla për t’i eliminuar një pjesë të madhe të mbetjeve plastike. Premtimi i kompanisë është që deri në vitin 2024 do të përdorë vetëm poliestër të riciklueshëm në secilin produkt.

Continue Reading

Ekskluzive

Rritet vlera e Bitcoinit

Rritet vlera e Bitcoinit

Valuta digjitale Bitcoin sot u ngrit në maksimumin nëntëmujor.

Vlera e tij në bursën Bitstamp u rrit 1.1 për qind në 7.279 dollarë, niveli më i lartë që nga fillimi i gushtit të vitit të kaluar, sipas Reuters.

David Thomas nga firma britanike GlobalBlock, thotë se thyerja e nivelit prej gjashtë mijë dollarë javën e kaluar ka kthyer interesimin për investime nga biznesmenët në bitcoin.

Vlera e bitcoin pothuajse është dyfishuar këtë vit.

Continue Reading

Trending