Connect with us

Ekskluzive

Kujdes nga duplikimet e “kartelave” për hapjen e dyerve – ekziston zgjidhja për këtë problem

Të gjithë jemi të pajtimit se mbajtja e shumë çelësave të ndryshëm është mundim por edhe përgjegjësi e madhe.

Pikërisht, me fillimin e përdorimit të kartelave elektronike apo tokenave, që zëvendësuan çelësat, gjithçka u bë më e lehtë.

Është e vërtetë që këto kartela kanë qenë ndihmesë e madhe pasi që të njëjtën kartelë mund ta përdorim për hapjen e disa dyerve.

Rrjedhimisht, kjo është një përparësi e madhe sepse nuk kemi nevojë të mendojmë se cili çelës për çka shërben apo të frikësohemi nga humbja e këtyre të fundit.

Falas këtyre kartelave, edhe shkalla e sigurisë është rritur si për ato hapësira të përbashkëta, individuale, objekte të banimit, zyrave, depove etj…

Ky sistem elektronik funksion përmes valëve elektromagnetike.

Do të thotë se kur lexuesi është i vendosur pranë derës, regjistrohet një numër unik identifikues i cili pastaj krahasohet me numrat në memorien e kontrollerit prej ku jepet qasja ose refuzohet.

Siguri e rrejshme?

Mirëpo, me kalimin e kohës, siguria e këtyre kartelave filloi të bie.

Kohëve të fundit, janë përhapur shumë kartela që e kanë numrin identifikues me mundësi të shkrimit.

Kjo do të thotë se cilido me pajisje të duhur mund të shkruajë një numër të rëndomtë në kartelë.

Krejt kjo mundëson procesin e kopjes së këtyre kartelave.

Rrjedhimisht, lexuesi i vendosur pranë derës nuk ka mundësi të dallojë kartelën origjinale prej asaj të kopjuar dhe si rezultat jep qasje pa problem.

Si në botë edhe tek ne, pajisjet për kopjimin e kartelave janë shumë të lira dhe blihen lehtë përmes internetit.

Ja disa shembuj lokalë dhe ndërkombëtarë të këtij fenomeni:

Ky fenomen paraqet problem të gjerë për të gjithë njerëzit pasi që prek jo vetëm personat individual apo mbajtësit e kartelës, mirëpo edhe pronarët e bizneseve, banorët e ndërtesave, mirëmbajtësit e tyre dhe të gjithë ata që janë të angazhuar me menaxhimin e një prone të caktuar dhe ata që vendosin për ndërrimin e sistemit.

Si të mbrohemi nga ky fenomen?

Meqenëse këto kartela lexohen dhe automatikisht kopjohen edhe nga distanca, për tu mbrojtur nga ky fenomen, mbani kartelat në kuleta speciale të cilat e kanë pjesën mbrojtëse me folie alumini, që shërben për bllokimin e valëve elektromagnetike.

INET dhe sistemi i mençur që parandalon këtë fenomen.

INET ka sjellur një zgjidhje për krejt këtë problem.

Përmes sistemeve të mençura, parandalohet kopjimi i kartelave elektronike. Ky sistem arrin të detektojë nëse dy kartela përdoren me të njëjtin numër.

Në atë moment që hetohet kartela e dytë, automatikisht bllokohen që të dyja kartelat.

Edhe atëherë kur kopjimi bëhet në bashkëpunim me pronarin e kartelës, ky sistem ndalon funksionimin e të njëjtës dhe ai duhet të lajmërohet te autoriteti për aktivizim të ardhshëm.

Sipas hulumtimeve të Institutit ETH Zurich, kjo metodë, rezulton me mbi 99.15% detektim të kartelave të kopjuara.

Për më shumë informata rreth rritjes së sigurisë në pronat tuaja, vizitoni faqen tonë në rrjetin social Facebook dhe jetoni më të sigurt.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending