Connect with us

Ekskluzive

Ku ndryshon Windowsi 32-bit nga 64-bit?

Ku ndryshon Windowsi 32-bit nga 64-bit?

Kur dëshironi të zgjidhni mes versioneve të Windows 10-ës, ajo që mendoni është nëse duhet të merrni edicionin Home apo Pro.

Ndërsa ka dallime mes versioneve të Windows, në këtë mes hyn edhe një faktor tjetër: A është sistemi 32-bit apo 64-bit?

Shpesh mund të keni dëgjuar rreth termave në fjalë por mbase nuk i keni kuptuar asnjëherë.

Prandaj në këtë artikull do të hyjmë më në detaje për të kuptuar çfarë këto terma thonë për sistemin operativ që keni në përdorim.

Çfarë e bën një kompjuter 32 ose 64-bit?

Varet nga procesori nëse arkitektura e kompjuterit është 32-bit ose 64-bit. Shumica e procesorëve kompjuterike hyjnë në dy kategori 64-bit dhe 32-bit.

Kështu ka qenë prej vitesh ku modelet 64-bit janë më të fuqishëm sesa ato 32-bit për shkak se mund të përpunojnë më shumë informacion.

Për të kuptuar diferencat mes 32-bit dhe 64-bit duhet të kupton rolin e një “bit” në sistemin binar. Ndryshe nga sistemi decimal, i cili ka 10 shifra, sistemi binar ka vetëm dy: 0 dhe 1.

Kështu një numër 32-bit ka 4,294,967,296 adresa të mundshme. Kapaciteti i një numri 64-bit është 18,446,744,073,709,551,616. Krahasimi mes këtyre dy shifrave tregon edhe diferencën e madhe.

Kur instaloni Windows-in ju mund të zgjidhni mes 32-bit dhe 64-bit.

Ku ndryshon Windows 32-bit me atë 64-bit?

Nëse keni një procesor 64-bit atë herë duhet të instaloni një Windows 64-bit për të përfituar nga avantazhet e tij. Versionet 32-bit të Windows funksionon me procesorët 64-bit por nuk mund të shfrytëzojnë gjithë potencialin e tij.

Nga ana tjetër nuk mund të instaloni një Windows 64-bit në një kompjuter me procesor 32-bit. Megjithatë softuerët 32-bit mund të funksionojnë me një Windows 64-bit.

Është një faktor kyç që ndryshon dy versionet e Windows. Versioni 32-bit mund të përdorë deri në 4GB RAM. Nëse keni një kompjuter me 16GB RAM me Windows 32-bit atëherë keni në përdorim vetëm 4GB.

Një tjetër dallim është tek folderi “Program Files.” Në versionin 32-bit keni vetëm një folder të quajtur “Program Files.”

Në sistemet 64-bit krahas Program Files është një folder “Program Files (x86) për softuerët 32-bit. Kjo sepse shkrimi i softuerit 32-bit është ndryshe nga ai 64-bit.

Versionet e vjetra të Windows, si Windows 3.1, funksiononin me softuer 16-bit.

Diferenca mes programeve 32-bit dhe 64-bit

Kur instalon një softuer varet nga zhvilluesit nëse është 32-bit apo 64-bit. Disa zhvillues ofrojnë vetëm versione 32-bit e disa të tjerë u lënë të zgjidhni.

Nëse keni Windows 64-bit duhet të instaloni softueri 64-bit kur e keni të mundur. E nëse një zhvillues nuk e ofron një version 64-bit të softuerit atëherë mund të përdorni edhe atë 32-bit.

Versionet 64-bit të programeve nuk kanë për tu çuditur me ndonjë shpejtësi marramendëse krahasuar me ato 32-bit. Por më së shumti përfitojnë në siguri dhe mund të përdorin më shumë RAM dhe si rezultat janë më stabil.

Cilin version të Windows kam të instaluar, 32-bit apo 64-bit?

Tashmë që kemi diskutuar diferencat mund të gjejmë cilin version keni në përdorim.

Në Windows 10 klikoni me të djathtën e mausit në butonin Start dhe zgjidhni opsionin System.

Ose mund ta bëni duke naviguar në këtë mënyrë: Settings > System > About.

Në Windows 7 klikoni me të djathtën mbi ikonën Computer në Menunë Start dhe më pas zgjidhni opsionin Properties.

Si në rastin e Windows 10-ës ashtu edhe Windows 7 mund të mësoni edhe për RAM-in e instaluar.

A mund të kaloj nga Windows 32-bit në Windows 64-bit?

Procesori juaj dhe sistemi operativ e përcaktojnë nëse është e mundur sepse ato duhet të përkojnë të dy 64-bit. Nëse janë të tillë mund të kalosh nga versioni 32-bit në 64-bit.

Ata që kanë Windows 32-bit me procesor 32-bit nuk mund të kalojnë në 64-bit. Duhet të blini një kompjuter të ri me procesor 64-bit. Një kompjuter i prodhuar vitet e fundit duhet me patjetër të ketë procesor 64-bit. /PCWorld Albanian

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending