Connect with us

Ekskluzive

Me kriptovaluatat e vogla të gjithë harruan për këtë gjigant, i cili përsëri arriti rekorde

Aksionet e Apple në fund të vitit 2017 sollen një rekord të ri dhe ka arritur çmimin e 177 dollarë dhe analistët besojnë se tashmë në Janar vlera e tregut të kompanisë mund të arrijë një mijë miliardë dollarë. Në vitin 2017, çmimi i aksioneve të Apple u rrit me 46%.

FORTRADE, për të gjithë ata që janë të interesuar për të mësuar se si të tregtojnë me çmimin e aksioneve të Apple dhe kompanive e tjera (kontratat për diferencë në çmim CFD) ose thjesht duan të zgjerojnë njohuritë e tyre, ka përgatitur një manual falas se si të tregtoni me çmimin e aksioneve nga kolltuku “. Manuali është përshtatur për të gjitha nivelet e njohurive dhe mund ta shkarkoni  në linkun e mëposhtëm.

Manuali falas “Si të tregtoni me çmimin e aksioneve nga kolltuku” mund ta shkarkoni këtu.

Produktet  Apple nga seria iPhone në vitin 2017 përfshinte tri modele të reja: iPhone 8, 8-plus dhe modeli iPhone X i cili është lancuar me rastin e dhjetë vjetorit të iPhone. Njoftimi më 12 shtator se iPhone X ka hyrë në para-shitje dhe me 27 tetor zyrtarisht arriti që të jetë në dispozicion në 3 nëntor. Çmimi fillestar i iPhone X është 999 dollarë.

Rezultatet e biznesit të Apple në tremujorin e fundit të vitit 2017 tejkaluan pritjet. Fitimet për aksion arritën 2.07 dollarë ndërsa të ardhurat u rritën në 52.6 miliardë dollarë. Vlerësimi i kompanisë për shitjet e ardhshme të modelit të iPhone për 2018 është 84-87.5 milionë copë, duke sugjeruar parashikime optimiste rreth iPhone X.

Investimet intensive në Kinë, ka bërë qe të jetë tregu i tretë më i madh për Apple (pas SHBA dhe Evropës) e cila u shpagua. Shitjet në Kinë arritën 9.8 miliardë dollarë, që është 12% më shumë se 2016.

Edhe nëse tregu i kompjuterëve mund të zvogëlohet, Apple vazhdon të regjistrojë shitjet rekorde për Mac-un legjendar. Të ardhurat nga shitjet e tij u rritën 7.17 miliardë dollarë ose 25% krahasuar me 2016, duke arritur një rekord të lartë.

Tregtia me CFD dhe produkte të tjera me levë bartë një nivel të lartë të rrezikut për kapitalin tuaj sepse çmimet shumë shpejtë mund të lëvizin në drejtim të kundërt. Kini kujdes: Ju mund t’i humbni të gjitha, por jo më shumë sesa keni në llogarinë tuaj tregtare. Këto produkte mund të mos jenë të përshtatshme për të gjithë klientët, prandaj sigurohuni se kuptoni rrezikun dhe kërkoni këshilla të pavarura. Ky material nuk përmban oferta ose kërkesa për transaksione për cilindo instrument financiar. Fortrade nuk pranon asnjë përgjegjësi për çfarëdo përdorimi të informacionit ose për ndonjë pasojë që mund të rezultojë nga përdorimi i tij. Nuk jepet asnjë garanci në lidhje me saktësinë ose plotësinë e këtij informacioni prandaj çdo person që vepron konform tij do ta bëjë këtë krejtësisht në përgjegjësinë e vet.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending