Connect with us

Ekskluzive

Komisioni Evropian Vs Google, gjobat e larta dhe rezultate të dobëta

Komisioni Evropian Vs Google, gjobat e larta dhe rezultate të dobëta

Si mund të shkojë më tej? Më 18 korrik, Komisioni Europian i vuri Google një gjobë rekord prej 4.3 miliardë eurosh (5 miliardë dollarë) për forcimin e dominimit të tij në kërkimin në internet, duke argumentuar se kishte gjetur paligjshmëri në këtë shërbim dhe aplikacione të tjera mobile në sistemin operativ Android, shkruan The Economist.

Një vit më parë, Komisioni i vendosi një gjobë prej 2.4 miliardë eurosh Google, për shkak të përdorimit të ndikimit të tij në kërkimin në internet, për të larguar përdoruesit nga rivalët e vet drejt tij. Duket se ka një inflacion gjobash ndaj Google, po të marrin në konsideratë një rast që është në shqyrtim, që parashikon 9 miliardë euro gjobë, ose sa 10% e të ardhurave globale vjetore të kompanisë.

Por gjobat e larta fshehin një të vërtetë të hidhur. Komisioni meriton vlerësime për shqyrtimin e sjelljes së kompanive që dominojnë internetin dhe aktivizimi i saj është në kontrast të qartë me autoritetet e larta amerikane.

Në vitet e fundit, megjithatë, asnjë autoritet antitrust nuk ka kontribuar në mënyrë kaq të rëndësishme nëpër botë. Mirë ose keq, këto arkëtime të larta që Komisioni do të marrë nga gjobat rrisin shanset që Margrethe Vestager (Komisionerja Europiane për Konkurrencën) të bëhet presidentja e ardhshme e Komisionit. Google, nga ana e tij, po kundërshton fort dhe e konsideron sanksionin si një kosto në biznesin e tij.

Nuk ka paranojë ndaj Android
Nëse kjo ju duket cinike, shikojeni më nga afër rastin Android.
Google u kërkon prodhuesve të smartphone-ve dhe operatorëve celularë të nënshkruajnë marrëveshje të rrepta nëse duan të përdorin secilin prej aplikacioneve të tij.

Për shembull, nëse prodhuesit e pajisjeve dëshirojnë të instalojnë Google Play të Google, ata duhet të instalojnë gjithashtu të gjitha aplikacionet e Google, duke përfshirë edhe një për shërbimin e tij të kërkimit.
Ata duhet t’i japin këtyre aplikacione prezencë të lartë në ekranet e përdoruesve. Madje, ata duhet t’i japin ato me një efekt të lartë në ekranet e përdoruesve.

Dhe nëse përdorin aplikacionet e Google dhe versionin e saj të Android në cilindo nga modelet e tyre, duhet ta bëjnë te të gjitha.
Pa dyshim, Google argumenton se këto kufizime janë për të mirën e konsumatorëve. Ata sigurojnë, për shembull, që njerëzit gjithmonë kanë një sërë aplikacionesh në ekranin e tyre dhe se Android nuk shpërndahet në versione të papërputhshme.
Megjithatë, ajo që Google e quan “fragmentim” është në të vërtetë konkurrenca, siç tregon tregu celular në rritje i Kinës. Për shkak se Google Play nuk është i disponueshëm, prodhuesit e pajisjeve që përdorin Android nuk janë të detyruar të instalojnë aplikacionet e kompanisë, por mund të zgjedhin.

Rrjeti i rregullave është hartuar për të mbrojtur shërbimin e kërkimit të Google dhe biznesin e tij të reklamave për të rritur të ardhurat. Komisioni me të drejtë ka gjetur Google fajtor. Megjithatë, mjetet juridike janë të pamjaftueshme. Komisioni dëshiron që vetë Google të dalë me mjete ligjore, të cilat të imponojnë heqjen e të gjitha kufizimeve mbi prodhuesit e pajisjeve.

Google është versioni i Android, i cili zotëron 80% të smartphone-ve në Europë. Rivalët zotërojnë vetëm 6% të lojërave elektronike të disponueshme në versionin europian të motorit të kërkimit të Google. Ndër masat ligjore me të ashpra do të ishin të detyronin Google për të lejuar ‘app store’ konkurruese për shpërndarjen e aplikacioneve të saj, gjë që do ta bënte më të lehtë për ndërmarrjet e tjera të hapnin app store për aplikacionet.

Për të trajtuar monopolet e titanëve të teknologjisë, Komisioni Europian nuk ka nevojë vetëm të jetë më i fuqishëm, por edhe të veprojë më shpejt. Beteja pjesë-pjesë ndaj një trusti kaq të madh është një gabim në një industri kaq të shpejtë. Komisioni duhet të marrë vendime që krijojnë zgjidhje më të qëndrueshme si, rrëzimi i çdo kufizimi të ri në shërbimet dhe aplikacionet e rivalëve.

Europa është një mjedis më pak miqësor sesa Amerika për gjigantët e teknologjisë. Por ajo nuk ka arritur aspektin e konkurrencës më shumë sesa rregullatorët përtej Atlantikut. /Insajderi

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending