Connect with us

Ekskluzive

Instagram ka në plan të lansojë stilin e hapësirës Discover të Snapchat

Instagram ka në plan të lançojë stilin e hapësirës Discover të Snapchat

Instagram po përgatitet të zbulojë një hapësirë për video më të gjata – një konkurrent I YouTube dhe marrja e tij në Snapchat Discover. Sipas burimeve të shumta, Instagram do të ofrojë një hapësirë ​​të dedikuar me shfaqje të shkruara, video muzikore dhe më tepër, në rezolucion vertikal, me ekran të plotë, me rezolucion të lartë 4K.

Instagram ka takuar yjet e mediave të njohura sociale dhe botuesit e përmbajtjeve për të gjetur se si kanalet e tyre të videove do të punonin brenda aplikacionit të saj. Po ashtu është duke rreshtuar partnerët e lançimit për një njoftim të përpjekjes për video me formë të gjatë paraprakisht të planifikuar për në 20 qershor.

Publiku nuk duhet të presë Netflix ose cilësinë e nivelit HBO. Në vend të kësaj, veçoria është më e fokusuar në llojin e videove që shihni nga krijuesit e YouTube. Këto shpesh variojnë nga 5-15 minuta në gjatësi, të regjistruara me kamera dhe ndriçim të këndshëm. Mesatarisht, përdoruesit do të jenë në gjendje të ngarkojnë edhe video më të gjata, përtej kufirit aktual prej 60 sekondash.

Instagram ka ndërmend që në fund të lejojë krijuesit dhe botuesit të fitojnë para nga videot më të gjata, megjithëse nuk ka sqaruar se si do të funksiononin shoqërues si reklama dhe ndërprerjet e mesme ose ndarjet e të ardhurave. Secila nga videot do të shfaqen si opsion për të hapur një lidhje, të cilën krijuesit mund ta përdorin për të menaxhuar trafikun në faqet e tyre të internetit, ose biletat e ngjarjeve. Falë 800 milionë përdoruesve të Instagram, seksioni i videove mund të jetë një mjet i fuqishëm marketingu përtej krijimit të parave të gatshme për krijuesit direkt.

Seksioni i formës së gjatë të videove do të fokusojë një koleksion të videove popullore dhe do të ofrojë një opsion “vazhdimi i shikimit” pasi përdoruesit mund të shikojnë klipe të gjata gjatë disa sesioneve. Përdoruesit gjithashtu do të shohin klipet e formës së gjatë të paraqitur në profilet e autorëve pranë flluskave të tregimeve.

Krijuesit nuk do të jenë në gjendje të xhirojnë dhe të postojnë video me formë të gjatë, pasi që seksioni do të lejojë vetëm ngarkimet e videove të bëra paraprakisht. Ky informacion i ri nga burimet e TechCrunch vjen pas një raporti të shkurtër nga The Wall Street Journal sipas të cilit Instagram ishte duke folur me botuesit e përmbajtjeve në lidhje me një funksion për video vertikale.

Është e paqartë se çfarë funksioni i ri video do të publikohet, ose ku do të shfaqet. Facebook nuk ka pasur shumë fat me seksionin e vet origjinal video të formës së gjatë që lançoi në gusht 2017, Facebook Watch.

InstaTube

Seksioni i Zbulimit të Snapchat ofron video ekskluzive, të prodhuara në mënyrë profesionale, nga një sërë botuesish, si një alternativë për tregimet e krijuara nga përdoruesit. Instagram dhe numri i tij masiv i përdoruesve mund të joshë botuesit për të sjellë më shumë video në aplikacionin e saj.

You Tube është armiku më i fortë. Marrëveshjet e ndarjes së të ardhurave nga reklamat dhe angazhimi masiv e kanë bërë atë një platformë për prodhuesit e videove. Gjithsesi, krijuesit gjithmonë kërkojnë të ndërtojnë bazat e tyre të ndjekësve, të fitojnë më shumë para dhe të promovojnë praninë e tyre në internet. Rritja e suksesit të Instagram dhe familjariteti i ndjekjes së njerëzve mund të bëjnë që përqafimi i seksionit të formës së gjatë të videove t’ia vlejë.

Instagram gjithashtu do të duhet të bindë krijuesit për të xhiruar përmbajtjen e tyre vertikalisht ose për të gjetur mënyra për ta modifikuar atë në mënyrë të këndshme.Familja e aplikacioneve Facebook nuk mund të jetë kurrë në gjendje të përputhet me gjerësinë dhe thellësinë e katalogut të videos në YouTube.

Por Instagram ka një mundësi këtu për të mbuluar përmbajtjen më të mirë nga maja e ekosistemit krijues / botues të lulëzuar dhe për ta mbuluar atë koherencë për audiencat e rastësishme. Kjo mund të na bëjë të shpenzojmë më shumë kohë me Instagram, edhe nëse miqtë tanë janë të mërzitshëm. /PCWorld Albanian

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending