Connect with us

Ekskluzive

Honor 9 Lite vjen me katër kamera dhe me një dizajn unik

Kompania ka konfirmuar se së shpejti do të jetë në dispozicion në një shitje ekskluzive Flipkart. Honor 9 Lite vjen me katër kamera dhe një dizajn unik.

Telefoni i mençur u lançua në Kinë në dhjetor 2017 dhe tani do të hyjë në tregun indian. Çmimi në Kinë filloi nga 150 euro për 3GB RAM, 32GB variante magazinimi, me 4GB RAM, 32GB variante magazinimit me çmim nga 200 euro dhe 4GB RAM, 64GB variante magazinimit me çmim nga 220 euro. Mund të presim që çmimi Honor 9 Lite në Indi të jetë pothuajse i njëjtë, transmeton lajmi.net.

Në kohën e nisjes, Honor kishte thënë se Honor 9 Lite do të lirohet në 14 vende të tjera, përfshirë Indinë, Rusinë dhe Mbretërinë e Bashkuar. Më parë, Honor kishte nisur Honor 7X në Indi dhe këtë muaj edhe smartfoni i parë smartphone Honor View 10 shkoi në shitje. Ndërkohë, Honor 9 Lite pritet të dalë në shitje këtë muaj. Flipkart tashmë ka listuar telefonin inteligjent së bashku me specifikimet në faqen e saj të internetit. Duket se nuk ka ndryshime në specifikime, megjithëse është një mundësi që tregu i 4GB RAM, 32GB varianti i magazinimit të fillojë në Indi.

Specifikimet e Honor 9 Lite, çmimi
Honor 9 Lite është një smartphone me dy SIM (Nano) dhe shkon EMUI 8.0, bazuar në Android 8.0 Oreo. Telefoni i mençur përmban një ekran IPS me madhësi të plotë HD + (1080×2160 pikselë) 5.65 inç me një raport të aspektit 18: 9 dhe dendësisë së pikselit prej 428ppi. 9 Lite është mundësuar nga një Huawei HiSilicon Kirin 659 octa-core SoC, ku katër bërthama janë në 2.36GHz, dhe katër cores të tjera janë në 1.7GHz. Honor 9 Lite vjen në disa variante prej 3GB ose 4GB RAM.

Ekzistojnë konfigurime të dyfishta të kamerave në të dy anët dhe në pjesën e prapme të Honor 9 Lite. Telefoni i zgjuar sportiv një kamera primare 13 megapikselë me një kamerë të mesme 2 megapikselë në të dy anët. Ndërkohë, kamera e pasme përmban automatik PDAF dhe LED flash.

Në kushtet e magazinimit, Honor 9 Lite vjen në 32GB ose 64GB hapësirë ​​ruajtje të brendshme, në varësi të modelit. Magazinimi i integruar mund të zgjerohet përmes kartës microSD (deri në 256 GB) në një konfigurim hibrid dual-SIM.

Sa i përket opsioneve të lidhjes, Honor 9 Lite përfshijnë 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11 b / g / n, Bluetooth, GPS / A-GPS, 3.5mm audio jack dhe Micro-USB me mbështetje OTG. Sensorët në pajisjen përfshijnë akselerometër, sensorin e dritës së ambientit, magnetometrin (busullin digjital) dhe sensorin e afërsisë.

Honor 9 Lite është ushqyer nga një bateri 3000mAh. Pajisja premton të sigurojë një kohë bisede deri në 20 orë në 3G dhe një kohë gatishmërie deri në 24 ditë. Nderi thotë se telefoni i mençur akuzon plotësisht rreth 2 orë e 20 minuta. Kur është fjala për përmasat, Honor 9 Lite masa 151×71.9×7.6mm dhe peshon 149 gram.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending