Connect with us

Ekskluzive

Hakerët kanë gjetur mënyra për të shmangur verifikimin me dy faktorë

Hakerët kanë gjetur mënyra për të shmangur verifikimin me dy faktorë

Verifikimi me dy faktor(2FA) është një prej hapave më të rëndësishëm të hedhur në drejtim të rritjes së sigurisë online ku përdoruesit me besim të plotë mund të aksesojnë shërbime online si Facebook, Twitter apo Gmail me siguri maksimale.

Uebsajtet të cilat deri dje kërkonin thjeshtë një fjalëkalim tashmë kërkojnë fjalëkalime komplekse dhe opsione shtesë sigurie siç janë sistemet e verifikimit me dy faktorë.

Megjithatë edhe ky i fundit nuk është i pa të metë. Një raport i ri nga Amnesty International detajon sesi hakerët kanë rritur të manipulojnë edhe këto sisteme.

Këto sisteme zakonisht kërkojnë vendosjen e një kodi i cili dërgohet me SMS në momentin që plotësoni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin për tu kyçur.

Opsioni është dizajnuar si barriera e fundit thuajse e pakalueshme nga hakerët edhe sikur të thyenin sigurinë e një uebsajti dhe të vidhnin fjalëkalimet.

Nëse hakerët shtënë në duar kodet e gjeneruara nga autentikimi me dy faktorë, atëherë sistemi është tejkaluar.

Amnesty International thotë se hakerët kanë filluar të përdorin sistemet të automatizuara dhe faqet “phishing” për të marrë nga ju kodet e verifikimit me dy faktorë.

Së pari ata vidhnin fjalëkalimet me një faqe phishing, më pas vendosnin fjalëkalimin në Gmail duke aktivizuar 2FA dhe më pas joshnin përdoruesit për të vendosin kodin 2FA në faqen phishing.

Diçka e tillë ka filluar të aplikohet me Gmail dhe në momentin që hakerët hynë në llogarinë tuaj, nuk i pengon asgjë të ç’aktivizojnë më pas masën e sigurisë.

Gjatë 2017-2018-ës hakerët kanë shënjestuar mëse 1,000 llogari në Google dhe Yahoo në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut.

Ndërsa lajmi është dekurajues, ne ju rekomandojmë që ta përdorin verifikimin me dy faktor për çdo uebsajt që e ofron. /PCWorld Albanian

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Instagram prezanton aftësinë e shtimit të teksteve të këngëve në Instagram Stories

Instagram ka prezantuar në heshtje një aftësi të re që lejon përdoruesit të shtojnë tekstet kur ata ndajnë këngët në Storiet e tyre, duke përdorur ‘sticker’ muzikor. Megjithatë, kjo veçori varet nga disponueshmëria e tekstit për një këngë të veçantë të zgjedhur nga përdoruesi.

Përveç kësaj, ka një mundësi për të rregulluar se si tekstet do të duken në Storiet duke përzgjedhur fonte dhe dizajne të ndryshme.

Për më shumë, përdoruesit mund të zgjedhin një pjesë të caktuar të këngës për të ndarë dhe për të lëshuar.

Tekstet që korrespondojnë me atë pjesë të zgjedhur të këngës do të shfaqen më pas në Storie kur shihen nga miqtë.

Gjithashtu, përdoruesit e tjerë të Instagram mund të dëgjojnë më shumë pjesë të këngës ose të gjejnë më shumë detaje rreth artistit duke klikuar tekstet.

Tipari, megjithatë, është i disponueshëm vetëm në territoret ku përdoruesit mund të hyjnë në faqen e muzikës së Facebook, sipas Billboard.

Është pjesë e përpjekjes më të gjerë të Facebook për të ofruar përmbajtje muzikore nëpër shërbimet e tyre.

Në fund të vitit të kaluar, Instagram bëri një partneritet me Shazam për të zgjeruar opsionet e përdoruesve për muzikën e licencuar që ata duan të ndajnë në Storie. /Telegrafi/

Continue Reading

Ekskluzive

Adidasi sjell atletet që mund të riciklohen plotësisht

Adidasi sjell atletet që mund të riciklohen plotësisht

Çfarë sikur ta dinit që atletet që i bartni në vrapimet e mëngjesit një ditë do të jenë plotësisht të reja në këmbët e dikujt tjetër?

Me koleksionin e ri të Adidas, kjo është me të vërtetë e mundur, shkruan sot Koha Ditore.

Adidas e ka krijuar një seri atletesh, të cilat mund të riciklohen plotësisht. Pala e parë e këtyre atleteve nga koleksioni i quajtur Futurecraft Loop u prezantua në New York.

Nga fabrika gjermane e pajisjeve sportive thonë se këto atlete janë bërë nga vetëm një material, TPU-ja e prodhuar rishtazi, pa ngjitës dhe kimikate për t’i bashkuar copëzat. Ky është një dallim i madh në krahasim me atletet tradicionale Adidas, tek të cilat zakonisht ngjiten 12-15 komponentë.

Me këtë metodë prodhimi, kur vjen koha për t’i ricikluar atletet, materiali vetëm do të rafinohet për ripërdorim.

Nga Adidasi theksojnë se shpresojnë që secila palë e atleteve do të riciklohet disa herë. Qëllimi përfundimtar i kompanisë është të prodhojë më shumë modele të këtilla për t’i eliminuar një pjesë të madhe të mbetjeve plastike. Premtimi i kompanisë është që deri në vitin 2024 do të përdorë vetëm poliestër të riciklueshëm në secilin produkt.

Continue Reading

Ekskluzive

Rritet vlera e Bitcoinit

Rritet vlera e Bitcoinit

Valuta digjitale Bitcoin sot u ngrit në maksimumin nëntëmujor.

Vlera e tij në bursën Bitstamp u rrit 1.1 për qind në 7.279 dollarë, niveli më i lartë që nga fillimi i gushtit të vitit të kaluar, sipas Reuters.

David Thomas nga firma britanike GlobalBlock, thotë se thyerja e nivelit prej gjashtë mijë dollarë javën e kaluar ka kthyer interesimin për investime nga biznesmenët në bitcoin.

Vlera e bitcoin pothuajse është dyfishuar këtë vit.

Continue Reading

Trending