Connect with us

Ekskluzive

Facebook duhet të ndryshojë për të zgjeruar debatin politik, jo për të ngushtuar mendjen njerëzore

Facebook duhet të ndryshojë për të zgjeruar debatin politik, jo për të ngushtuar mendjen njerëzore

Debati i madh rreth grumbullimit të të dhënave të miliona njerëzve përmes Facebook, mund të jetë një pikë kthese e mirëpritur ndaj rritjes në dukje të papërmbajtshme të kompanive të mëdha të teknologjisë.

Deri në fund të javës së kaluar, Mark Zuckerberg, themeluesi i Facebook, ishte i zënë duke kërkuar vazhdimisht kërkim-falje publike, ndërsa çmimi i aksioneve të kompanisë së tij ra ndjeshëm, në një kohë që Tim Cook, drejtori i përgjithshëm i Apple, bëri disa herë thirrje për një “rregullore të shkruar” që do të disiplinojë këtë industrie të re të madhe.

Argumentet dhe propozimet që kanë dalë ditët e fundit, janë të gjitha rreth mënyrës së mbrojtjes së privatësisë. Më në fund, Facebook dhe shpura e tij, po ndërgjegjësohen rreth rreziqeve të kalimit tek të tjerët të një mase të madhe të informacionit mbi përdoruesit e tij.

Dhe kjo ka ardhur pas presionit të madh dhe të justifikuar ndaj kompanive të medies sociale, për të ndaluar përhapjen e gjuhës së urrejtjes dhe kriminalitetit në faqet e tyre.

Është e qartë se një valë e ligjit dhe e rregulloreve, është gati të prekë Facebook, Twitter dhe Google.

Njerëzit e shkëlqyer që drejtojnë këto kompani, mund të ishin në pararojë kësaj të gjithë kësaj dhe të reformonin veten nëse do të kishin menduar realisht mbi këto çështje në kohën e duhur. Këshilla ime ndaj tyre është që të mendojnë për atë që vjen më pas dhe ta parashikojnë atë. Sepse kjo është diçka më e madhe, se sa vetëm dhënia e të dhënave personale. Është roli i medies sociale që ka një prirje alarmuese: ngushtimin e mendjes njerëzore.

Që në fillimet e veta, interneti ka pasur potencial për të hapur mendimet dhe njohuritë tona. Për herë të parë në histori, të gjithë ne kemi qasje të menjëhershme ndaj ideve nga kudo dhe në të gjithë hapësirën e të nxënit njerëzor. Do të ketë shumë përfitime për këtë, sidomos në përparimet shkencore dhe mjekësore.

Megjithatë, është vështirë të identifikohet kudo në moment, se kur debati publik po bëhet më tolerant, më i kuptueshëm ndaj pikëpamjeve të të tjerëve dhe më gjerësisht i informuar rreth alternativave.

Në të gjithë botën, politika po bëhet gjithnjë e më e polarizuar midis ekstremeve. Tendenca të tilla, kanë shumë shkaqe, por nuk ndihmon aspak fakti që bota e kompanive të teknologjisë, është e projektuar për t’iu mbajtur të lidhur dhe iu dhënë shumë më tepër nga ajo që dëshironi.

Për kompanitë e konsumit kjo duket e natyrshme dhe është thjeshtë një shitje e mirë: nëse shkarkoni filma fantastiko-shkencorë, do t’iu ofrohen shumë më tepër prej tyre dhe nëse vazhdoni të blini libra nga një autor në internet, ju do të njiheni me veprën e tij të ardhshme, teksa jeni duke e mbaruar të parën.

Megjithatë, sapo kjo të bëhet metoda e përhapjes së ideve dhe informacionit politik, atëherë do të ekzistojë një problem i dukshëm. Prandaj, është me rëndësi thelbësore për të ardhmen e një shoqërie të lirë, që para nesh të vendosen pikëpamjet e kundërta për partitë, zgjedhjet dhe qeveritë.

Tani që mediet sociale, janë bërë një nga mjetet kryesore të informimit për njerëzit- sipas një studimi 67 për qind e të rriturve amerikanë, i marrin lajmet e tyre nëpërmjet Facebook-ut, po bëhet gjithnjë e më urgjente që ta vendosim këtë problem në rrugën e zgjidhjes.

Kompanitë e interesuara, duan që ju të jeni të ndërvarur, në mënyrë që ato të kenë mundësi të mbledhin të dhëna rreth zakoneve tuaja dhe të shesin më shumë reklama. Ato ju paraqesin imazhe dhe materiale që përforcon pikëpamjet që tashmë i keni.

Dëshmitë e fundit, kanë treguar se shikimi i videove politike në YouTube, çon në ofrimin e materialeve edhe më radikale dhe ekstrem, qofshin të spektrit të majtë apo të djathtë, përcjellë Telegrafi.

Natyrisht, që është zhvilluar një mjedis ku njerëzit kanë më shumë gjasa të besojnë në komplotet qesharake ose “lajmet e rreme”, pasi nuk dëgjojnë provat kundër tij. Është një fakt i njohur psikologjik, se të gjithë ne jemi subjekt i “konfirmimit paragjykues”, duke besuar gjëra që mbështesin opinionet tona ekzistuese.

Për miliona njerëz në Britani të Madhe dhe vende të tjera, mjetet kryesore të mësuarit rreth botës, tani po e përforcojnë atë paragjykim në vend se ta kundërshtojnë atë. Kjo është rruga drejt jo tolerancës, fanatizmit dhe mendjes-ngushtësisë.

Pra, çfarë duhet të bëhet? Natyrisht, si individë, ne mund të sigurohemi që të lexojmë një shumëllojshmëri gazetash cilësore dhe të dëgjojmë emisione radiofonike të balancuara. Por shumica e njerëzve nuk e bëjnë këtë. Apo më saktë, shefat e medieve sociale mund të shprehen se e kuptojnë këtë dhe po ndërmarrin veprime. Duhet të dalim publikisht dhe të themi se këto uebfaqe, janë tani kompani mediatike po aq të rëndësishme sa stacionet e hershme televizive, si pjesë e shoqërisë sonë – stacione, prodhimi i të cilave është rregulluar gjithmonë me kujdes.

Ne do të zbatonim një version të këtyre rregullave në mediet sociale, duke përfshirë një ndalim total të reklamave politike dhe kërkesën për ballafaqimin e pikëpamjeve dhe kundërshtimeve që do të shfaqen së bashku në çfarëdolloj mënyre të mundshme. Dhe duhet të publikohen edhe algoritmet, me të cilat ata vendosin se çfarë t’u tregojnë njerëzve.

Zuckerberg dhe të tjerët, mund të tmerrohen nga një ide e tillë, por ata do të ishin të mençur po ta ndërmarrin vetë këtë veprim, për t’i bërë rregullore të tilla të panevojshme. Për njerëzit që janë kaq të mençur në vëzhgimin dhe formësimin e tendencave të së ardhmes, do të ishte inkurajuese nëse do ta merrnin konsideratë diçka të tillë. /The Daily Telegraph /Telegrafi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending