Connect with us

Ekskluzive

A është e vërtet që bitcoins mund të hackohet ?

 

QR code being scanned

Dy hakerët francezë përdorën aftësitë e tyre kompjuterike për të rindërtuar një kod të paqartë në TV dhe pretendonin bitcoins me vlerë 1,000 (£ 760).

Michel Sassano dhe Clement Storck kishin parë një intervistë me sipërmarrësin Roger Ver në televizionin francez.

Z. Ver kishte ofruar 1,000 dollarë për shikuesit – por një kod QR i nevojshëm për të kërkuar që paratë ishin të paqarta.

Dyshja analizoi një pjesë të vogël të kodit që ishte e dukshme, dhe arriti të hynte në fondet.

Kur kanali francez 2 transmetoi intervistën me z. Ver më parë këtë muaj, ai premtoi paratë – pak më shumë se tre monedha me para të gatshme bitcoin, me vlerë $ 1,000 – për cilindo shikues që ishte më i shpejti për të skanuar një kod QR në ekran.

Megjithatë, kodi u zbeh nga Franca 2 – Z. Sassano beson se kjo është për shkak të rregullave franceze të transmetimit që parandalojnë programet e lajmeve për dhënien e shpërblimeve.

“Procesi për të deshifruar çelësin privat që nga momenti kur ne e pamë atë shfaqje, kur e hymë në një portofol, mendova, mes 12 dhe 16 orësh”, tha Sassano për BBC.

Ai dhe z. Storck kanë shpjeguar procesin në detaje në një blog .

Pasuria e tyre varej nga një moment drejt fundit të segmentit televiziv, kur një pjesë e vogël e kodit QR në të vërtetë ishte treguar i paqëndrueshëm.

Roger Ver

Çifti me sy të zi vuri re gjithashtu se pjesa e sipërme e kodit QR dhe një pjesë e shkronjave të shkruara në shkronja dhe numra gjithashtu nuk ishin të paqarta, duke i bërë ato të lexueshme me softuer.

Ata ishin në gjendje të komplotonin atë që ata e dinin me siguri rreth strukturës së kodit – që arrinte afërsisht një të tretën – në një spreadsheet.

Nga atje, duo ka punuar sa më shumë që munden për pjesët e humbur, bazuar në njohuritë e tyre se si janë hartuar kodet QR.

Së fundi, ata llogaritën se kishte rreth 2.1 milion kombinime përfundimtare të mundshme.

“Ne zbritëm në dy çelësa të vlefshëm që do të përputheshin me çelësat bitcoin privat”, thotë z. Sassano.

Një nga këto u dëshmua si përgjigja që po kërkonin.

Ata transferuan paratë më 17 tetor – një portofol online bitcoin tregon transaksionin .

“Paraja është qershia në tortë, por më emocionuese ishte kur gjetëm çelësin privat dhe algoritmi na tha se ky ishte ai”, thotë z. Sassano, duke shtuar se ende nuk ka tërhequr paratë.

 

Roger Ver e përshkroi punën si “mahnitëse”.

“Me pothuajse asnjë informacion në të gjitha ata ishin në gjendje për të rindërtuar çelësin privat dhe të kërkoni fondet,” thotë ai.

“Nëse keni kohë për të lexuar blogun, është absolutisht e pabesueshme”.

Ai gjithashtu zbulon se ai është “përmbytur” me mesazhe nga shikuesit që panë programin dhe donin të dinin nëse mbante një kopje të kodit QR – por ai nuk e kishte.

“E fshiva atë,” shpjegon ai. “Tani kam diçka për t’i treguar popullit francez [që më ka kontakuar] – dikush e arriti të pretendonte atë.”

BBC ka kontaktuar Francën 2 për koment.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending