Connect with us

Ekskluzive

eBay lanson mjete vizuale të kërkimit që lejonë blerjen duke përdorur fotot nga telefoni juaj ose web

eBay sot po lançon dy mjete të reja të kërkimit vizual që do të lejojnë blerësit në internet të përdorin fotot që ata kanë kapur, kanë ruajtur në telefonin e tyre ose madje edhe ata që gjejnë gjatë shfletimit të uebit ose faqeve të tjera të rrjeteve sociale, në mënyrë që të gjejnë produkte që përputhen me katalogun e eBay .Mjetet, Image Search dhe Find it on eBay, avancojnë levizjet në vizionin kompjuterik dhe të mësuarit e thellë, duke përfshirë përdorimin e rrjeteve nervore, vëren kompania.

Këto mjete u njoftuan fillimisht këtë korrik , me planet për të nisur në vjeshtë.

Vegla e parë, Image Search, u lejon konsumatorëve të lëvizin për të marrë një fotografi të diçkaje që duan të blejnë ose të përdorin një imazh të ruajtur në Kamerun e telefonit të tyre në mënyrë që të blenë eBay. Faqja e internetit pastaj do të kthejë listën e artikujve që janë ose një ndeshje e ngushtë ose të paktën vizualisht të ngjashme me produktin që keni fotografuar.

Ndërsa faqet e tjera, duke përfshirë Amazon, Pinterest , shitësit si Wayfair dhe madje edhe Google , gjithashtu kanë aftësi kërkimi vizual sot, eBay shpalli se madhësia e katalogut të saj – mbi 1.1 miliardë artikuj – dhe mosha e shërbimit të saj mund t’i jepte një avantazh në këtë hapësirë. (Pinterest, megjithatë, tha më parë këtë vit baza e të dhënave e imazhit përfshin 100 miliardë “ide”, por faqja e saj nuk fokusohet vetëm në produktet që mund të shopped, si në eBay.)

“EBay është në një avantazh teknologjik për shkak të grupeve të pasura të imazheve të krijuara nga përdoruesit dhe të dhënave të artikullit që kemi grumbulluar gjatë viteve,” tha në korrik Mohan Patt, VP i Përvojës së Blerësit të eBay. “Duke aplikuar teknologjinë e mësimit të makinës, eBay mund të ofrojë një eksperiencë të shpejtë dhe të besueshme të blerjeve të mbështetura nga një prej grupeve më të mëdha të të dhënave në treg”.

Një mjet i dytë, Gjeni atë në eBay, u lejon blerësve të fillojnë kërkimin e tyre në çdo platformë sociale ose gjatë shfletimit të internetit, si për shembull leximi i një blogu ose faqeje të preferuar. Ata pastaj mund të “ndajnë” një imazh që gjejnë me eBay, dhe aplikacioni i celularit do të shfaqë lista të ngjashme.

Kompania shpjegon se po përdor dy pjesë thelbësore të inteligjencës artificiale – vizionin kompjuterik dhe të mësuarit e thellë – për të fuqizuar këto veçori të reja. Kur imazhet ngarkohen në eBay, përdor një model të thellë mësimi të quajtur një rrjet nervor konvulsiv për përpunimin e imazheve. Imazhet krahasohen me listat e drejtpërdrejta të faqes, renditen në bazë të ngjashmërisë vizuale, pastaj u kthyen shpejt duke përdorur platformën e hapur të burimit të Kubernetes në eBay.

Megjithëse kërkimi vizual është një mënyrë e modës e re për të blerë në internet, dobia e tij e përgjithshme mbetet e pambrojtur në një afat të gjatë. Shitësit me pakicë nuk po lëshojnë statistika se sa kërkime imazhi kanë përkthyer aktualisht në shitje, dhe ndoshta, rezultatet mund të goditen ose të humbasin.

Një nga problemet është se kur po shikoni një artikull të modës në një foto, shumë herë doni të gjeni diçka ashtu si ajo – jo vetëm diçka “e ngjashme vizualisht”.

Kjo është, ka raste që ju dëshironi vetëm një kuletë të vogël të kuqe me një zinxhir ari dhe çdo kuletë e kësaj natyre do të bëjë; atëherë ka raste kur ju doni kuletë të saktë që ju jeni frothing mbi tani, ose diçka gati identike.

Blerësit janë gjithashtu të interesuar shpesh për markën dhe cilësinë e mallrave që ata po e shqyrtojnë. Dhe ndërsa është e vërtetë që një palë syze dielli prej $ 10 mund të duket “e ngjashme” me $ 200 në foton tuaj, kjo nuk do të thotë që ju dëshironi t’i bleni ato.

eBay thotë se Find It on eBay është jetuar tani në Android, dhe Kërkimi i Imazhit është i pranishëm sot në Android dhe iOS.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending