Connect with us

Ekskluzive

Çka ndodh nëse krijohet intelegjenca artificiale?

Me këte intelegjenc artificiale që ka krijuar gjiganti Google krijoi shumë pyetje ne kokat e njerëzve si :  A do ta merr kontrollin absolut intelegjenca artificial? Edhe sa vende pune do te zevendsohen nga intelegjenca artificiale?… etj .

AI i Google mund të krijojë një kod më të mirë për mësimin e makinës sesa kërkuesit që e kanë bërë atë

Sistemi AutoML i Google kohët e fundit ka prodhuar një sërë kodesh të mësimit të makinës me norma më të larta të efikasitetit sesa ato të bëra nga vetë kërkuesit. Në këtë goditje të fundit ndaj superioritetit njerëzor, studenti robot është bërë mjeshtër vetë-përsëritur.

AutoML u zhvillua si një zgjidhje për mungesën e talenteve të nivelit të lartë në programimin AI. Nuk ka zhvillues të avancuar për të vazhduar me kërkesën, kështu që ekipi doli me një softuer për mësimin e makinës që mund të krijojë kodin e vetë-mësimit. Sistemi drejton mijëra simulime për të përcaktuar se cilat fusha të kodit mund të përmirësohen, bën ndryshimet, dhe vazhdon procesin ad infinitum, ose deri sa të arrihet qëllimi i tij.

Kjo është një paraqitje e shkëlqyer e teorumit të majmunit të majmunit , por në vend të një majmuni me një tastierë që krijonte Shakespeare, Google bërë makina të aftë për të përsëritur programet e tyre. Dhe ato makina mund të bëjnë në orë atë që janë programuesit më të mirë të njeriut javë ose muaj.

Edhe më e frikshme, AutoML është më e mirë në kodimin e sistemeve të mësimit të makinës sesa nga kërkuesit që e kanë bërë atë. Në një detyrë të njohjes së imazhit ajo arrin një saktësi të lartë prej 82 përqind. Edhe në disa nga detyrat më komplekse të UA-së, kodi i vetë-krijuar i saj është më i lartë se njerëzit; Mund të shënojë pikë të shumëfishta brenda një imazhi me saktësi 42 për qind në krahasim me programet e bëra nga njeriu.

Ky nuk është fillimi i Skynet apo ndonjë gjë e tmerrshme si kjo, ne nuk jemi në prag të veçantisë, por ne jemi hapa më pranë për të zbuluar potencialin për të përshpejtuar afatin kohor të teknologjisë.

Google njoftoi vetëm AutoML pesë javë më parë. Është e mrekullueshme që kompania ka krijuar një UA të aftë për të krijuar sisteme më të mira të mësimit të makinës sesa kërkuesit në një kohë të shkurtër – imagjinoni se ku do të jetë e njëjta ekip brenda një viti. Më tepër, ekipi ka të ngjarë të ndajë hulumtimet e tyre me të tjerët brenda dhe jashtë kompanisë, siç bëjnë shpesh kërkuesit e UA të Google.

Unë nuk mund të jem i vetmi person që dëshiron të shohë se çfarë mendje të thellë mund të bëjë me aftësinë për të krijuar një mendje më të mirë të thellë, nëse do?

Revolucioni i UA është duke u zhvilluar dhe e ardhmja e saj është më e ndritshme se kurrë. AutoML është gjeneza për gjeneratën e ardhshme të mësimit të makinës. Makinat e së nesërmes nuk do të mësojnë vetëm, ata do të vetë-përditësojnë dhe personalizojnë programet për të zgjidhur problemet e paparashikuara.

Shpresa jonë qëndron në një të ardhme ku AI kujdeset për detyra që kërkojnë kohë, si programimi, duke i liruar njerëzit për të bërë gjëra të tilla si taco dhe birrë.

Shkruan Theenextweb.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending