Connect with us

Ekskluzive

Çfarë duhet t’i kushtojmë vëmendje kur marrim MicroSD

Marrja e microSD mund të jetë një detyrë më e ndërlikuar sesa mund të mendoni. Ju mund të përballeni me gracka të ndryshme në performancë të keqe sesa të paguani më shumë se vlera e kartës. Një pjesë e problemit është shkaktuar nga karta e papërshtatshme e të afërmve të kartave të kujtesës. Si duhet t’i lexoni këto specifikime teknike dhe të vendosni se cila është e drejtë për ju? Çfarë gabimesh duhet t’i kushtoni vëmendje? Ju do të gjeni përgjigjet më poshtë.

1. Karta te papershtatshme

Kur e quajmë një kartë MicroSD , zakonisht flasim për formën e kartës. Të gjitha kartat microSD mund të përshtaten të gjitha çarjet e kartës microSD , por jo të gjitha. Ekzistojnë disa formate dhe standarde të kartës që përcaktojnë përputhshmërinë.

1508324425_en-dogru-sd-karti-nasil-secebilirsiniz.jpg

Ekzistojnë gjithashtu versione të rregullta me madhësi të kartave microSD , microSDHC dhe microSDXC . Secili format është përcaktuar nga specifikimi SD por nuk punon i njëjtë. Si rezultat, këto forma nuk janë të pajtueshme prapa. Prandaj, nuk mund të përdorni karta të reja në një pajisje që mbështet formate të vjetra.

kartat microSD kanë një kapacitet deri në 2GB dhe mund të përdoren me çdo slot microSD.

kartat microSDHC kanë një kapacitet më të madh se 2GB dhe mund të kenë kapacitete deri në 32GB. Mund të përdoret me SDHC ose SDXC hardware të mbështetur.

kartat microSDXC kanë kapacitete nga 32GB në 2TB dhe mund të përdoren vetëm në pajisjet e pajisura me SDXC.

Vini re se çdo vend i caktuar microSDXC nuk mbështet asnjë madhësi. Për shembull, HTC One M9 zyrtarisht mbështet kartat deri në 128GB dhe mund të mos punojë me ato më të vjetra.

Nëse përdorni kartën tuaj microSD në kompjuterin tuaj, jini në dijeni të sistemit të skedarit që po përdorni. kartatmicroSDXC përdorin sistemin exFAT me paracaktim. Ky sistem i skedarit, i mbështetur nga Windows për më shumë se dhjetë vjet, mbështetet vetëm në OS X që prej 10.6.5 Snow Leopard .

2. Shpejtesi te gabuar

Klasa e shpejtësisë tregon numrin e megabajteve që kartela mund të shkruajë në minimum në sekonda.

Klasa 2: Të paktën 2 MBps.
Klasa 4: Të paktën 4 MBps.
Klasa 6: Të paktën 6 MBps.
Klasa 10: Mund të shkruajë të paktën 10 MBps.

Megjithatë, klasa nuk jep informacion mbi shpejtësinë më të lartë. Pra, kartat e klasës 2 mund të shkruajnë teknikisht më shpejt se Klasa 6. Kartat e klasës 10 do të ofrojnë një performancë më të lartë në një shkallë që është e dukshme pasi që ata kanë normën e të dhënave 25MBps.

1508324448_best-micro-sd-cards1.jpg

UHS klasë shpejtësi

Klasa e shpejtësisë UHS tregon shpejtësinë minimale të shkrimit në kartat e mbështetura UHS-I dhe UHS-II.

U1: Të paktën 10 MBps.
U3: Të paktën 30 MBps.

Shpejtësia e vlerësuar

Disa prodhues gjithashtu flasin për shpejtësinë më të lartë të kartave të tyre. Këto shpejtësi, të treguara në megabytes në këtë moment, mund t’ju ndihmojnë të zgjidhni kartën më të shpejtë. Numrat e dhënë me të mund të jenë më të ulëta në jetën reale.

Shpejtësia relative

Disa prodhues tregojnë shpejtësinë e kartave të tyre me ritme si 2x, 4x, 16X kur i përdorim ato në kohë CD. Nëse shkruani në një kartë microSD në 100x, kjo do të thotë 100 x 150 kbps, që do të thotë që mund të transferoni 15 MBps. Kjo shpejtësi sërish pasqyron shpejtësinë në kushtet ideale të laboratorit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending