Connect with us

Ekskluzive

Çfarë duhet të dinë përdoruesit e Facebook-ut rreth privatësisë së të dhënave

Çfarë duhet të dinë  përdoruesit e Facebook-ut rreth privatësisë së të dhënave

Shefi ekzekutiv i Facebook-ut Mark Zuckenberg dëshmoi para ligjvënësve në Senatin Amerikan në lidhje me privatësinë dhe të dhënat.

Disa anëtarë të Kongresit e shfrytëzuan këtë dëshmi si një mundësi për të shtruar pyetje, dhe falë ndryshimeve të fundit që Facebook ka bërë javë më parë në të dhëna dhe privatësi, Mark Zuckenberg ishte në gjendje të përgjigjej në ato pyetje.

Kjo është ajo se çfarë duhet që të mësojnë kompanitë dhe marketerët nga dëshmia e tij.

Rregullat e privatësisë që Facebook është duke i implementuar në mënyrë që të përshtatet me kërkesat e GDPR në Evropë do të shtrihen globalisht, mirëpo pohimi afirmativ do të mund të ndryshojë në varësi të regjionit.

Zuckenberg pohoi se Qeveritë do të mund të ndërhyjnë në rregullimin e Facebook-ut, mirëpo kjo do të ndryshojë nga vendi në vend.

Facebook nuk përjashtoi mundësinë e një modeli të abonimit për ata që duan të ju shmangen reklamave, mirëpo gjasat që të aplikohet një version me pagesë janë të vogla.

Zuckenberg pohoi se do të vazhdojë ta ofrojë rrjetin e tij social pa pagesë për të gjithë. Përndryshe, në mënyrë që t’i mbulojë humbjet e shkaktuara nga përfitimi i reklamimit, Facebook do të duhet që të kërkojë pagesa të larta.

Në vazhdim janë fitimet që Facebook i ka gjeneruar në vitin 2017 nga reklamimet në mbarë botën (duke përjashtuar Instagram-in dhe Whatsapp-in):

SHBA &Kanada = $82.44

Evrope = $26.94

Azi-Oqeani = $8.86

Pjesën tjetër të botës = $6.15

Facebook vazhdon të refuzojë se është një kompani mediale mirëpo pajtohet se mban përgjegjësi për kontentin e postuar në platformë.

Facebook do të punësojë më shumë punëtorë dhe do të investojë në Inteligjencën Artificiale për të parandaluar abuzimin me platformën e vet, dhe kjo do të jetë pikënisje e suksesit për të ardhmen.

Rregullimet janë të pashmangshme, mirëpo do të jenë graduale. Facebook mbështet dekretin The Honest Ads i cili kërkon zbulimin e reklamave me përmbajtje politike.

Zuckenberg deklaroi se Facebook do të vazhdojë që edhe më shumë ta rregullojë se çfarë shohin njerëzit në Facbook.

Facebook do të përjetojë pak ose aspak rënie në numrin e përdoruesve mesatar në SHBA. Mbi tri të katërtat e përdoruesve të Facebook-ut në SHBA futen në platformë përmes aplikacionit.

Derisa do të ketë persona që do ta braktisin këtë platformë, numri i tyre do të jetë shumë i vogël.

Kompanitë nuk do ta ulin shpenzimin në kampanjat e marketingut në Facebook. Fitimi nga reklamat nuk do të ndryshojë shumë në vitin 2018.

Kjo pasi që Facebook ka të dhëna të cilat përdoren vetëm nga kompanitë të cilat zgjedhin të reklamojnë përmes tyre.

Fatmir Hyseni është CMO në Kosbit LLC. Kosbit është ofrues global i shërbimeve të IT-së, proceseve të biznesit, menaxhimin e shërbimeve.

Po ashtu ofron zgjidhje inovative për kompani të vogla, të mesme, dhe të mëdha që bëjnë pjesë në FortunE 500 si: AT&T, Cisco dhe American Express. /Telegrafi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending