Connect with us

Ekskluzive

Asus ROG Phone, smartfoni Android më i fuqishëm deri tani

Asus ROG Phone, smartfoni Android më i fuqishëm deri tani

Lojërat mobile po bëhen çdo ditë e më të famshme, nuk ka dyshim fare. Me telefonat që po bëhen të fuqishëm sa një kompjuter, zhvilluesit kanë shumë më shumë burime për të punuar.

Kemi parë shumë kompani të famshme të video-lojërave duke punuar në smartfonë, por dhe titujt e zhvilluara specifikisht për platformën mobile me grafikën më të mirë.

Vitin e kaluar, Razer pati goditur tregun e smarfonëve me telefonin e saj të parë të – Razer Phone, transmeton Koha.net. Tani, kompania Asus ka goditur tregun me paralajmërimin zyrtar të telefonit të saj të ri – ROG Phone. ROG (Republic of Gamers) Phone do të ofrojë harduerin më të fuqishëm që kemi parë deri më tani.

Image

Dizajni dhe ekrani

Asus ROG Phone padyshim është një pajisje ‘gamer’. Vjen me një dizajn të veçantë pjesën e pasme nga xhami dhe trupin tërësisht nga metali. Po ashtu, ky telefon më i fuqishëm Android deri më tani, ka dy altoparlantë në pjesën e përparme që shpërndajnë zërin stereo, portin për kufje dhe për USB Type-C në pjesën e poshtme të tij.

Sa i përket ekranit, ROG Phone vjen me ekran AMOLED e raport prej 18:9.

Gjithashtu, Asus ROG Phone në pjesët anësore të kornizës ka dy butona të cilat shërbejnë për të luajtur loja, ngjashëm sikurse që i kanë edhe dorezat standarde. Po ashtu, Asus thotë se telefoni gjatë lojës mund të vibrojë njëjtë sikurse dorezat standarde.

Image

Hardueri dhe avancimet

Në brendësi të ROG Phonet, gjendet procesori më i fundit i Qualcommit – Snapdragon 845, i cili është i kombinuar me 8 GB RAM memorie dhe 128 ose 512 GB memorie të brendshme.

Sa i përket kamerës, ROG Phone vjen me kamerën kryesore të dyfishtë prej 12 + 8 megapikselë dhe atë të përparme prej 8 megapikselë.

Asus ROG Phone do të punojë me baterinë me kapacitet prej 4,000 mAh.

Gjithashtu, për këtë telefon më të fuqishëm Android në dispozicion janë shumë aksesorë të cilat mund të rrisin përvojën tuaj më të mirë me këtë smartfon, shkruan Phone Arena. Njëri nga ta, është aksesori i quajtur AeroActive Cooler, i cili mund të lidhet me telefonin tuaj përmes portit që gjendet anash, përcjell Koha.net. Ky aksesor shërben për ftohjen e telefonit kur jeni duke luajtur ndonjë lojë më të rëndë, siç është Fortnite.

Image

Aksesori tjetër, i quajtur Mobile Desktop Dock, shërben për të lidhur ROG Phonen me monitorin 4K, tastierën dhe miun – ngjashëm sikurse me Samsung DeX dhe produkte të ngjashme.

Image

TwinView Dock, një tjetër aksesor që vjen me ekran të vetin. Vendosni ROG Phonen brenda në të dhe do të rrisni mundësinë që të përdorni dy ekrane gjatë video-lojërave. Po ashtu, këtë aksesor mund ta përdorni edhe për multi-funksione. TwinView Dock vjen me një bateri shtesë prej 6,000 mAh.

Image

Dhe aksesori i fundit, WiDig Dock, mundëson që të shfaqni telefonin tuaj në televizorin e dhomës suaj përmes Wirelessit, duke ju dhënë një pamje më të madhe gjatë video-lojërave.

Image

Çmimi dhe lansimi

Informacionet në lidhje me çmimin e Asus ROG Phone, ende nuk janë zbuluar por duke marrë parasysh specifikat e tij dhe historinë e produkteve të brendit ROG (Republik of Gamers), nuk mund të presim që të jetë i lirë, transmeton Koha.net. Sa i përket aksesorëve, duket se ato duhen të blihen ndaras, përveç AeroActive Cooler i cili mund të vijë së bashku me telefonin.

Sa i përket lansimit, ROG Phone pritet të arrijë në treg në tremujorin e tretë të këtij viti. Kjo i jep mjaft kohë Razerit që të mendojë për një Razer Phone 2.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending