Connect with us

Ekskluzive

Apple lëshon përditësimin e sigurisë për MacOS

Apple ka lëshuar një përditësim një ditë pasi është zbuluar një dobësi që lejonin sulmuesit të hynin në kompjuter pa futur fjalëkalimin.

Apple ka lëshuar një përditësim një ditë pasi është zbuluar një dobësi që lejonin sulmuesit të hynin në kompjuter pa futur fjalëkalimin.
Një cenueshmëri serioze i lejon sulmuesit të hyjnë në MacOS 10.13.1 pa futur një fjalëkalim. Për ta bërë këtë, thjesht futni emrin e përdoruesit “rrënjë” dhe shtypni vazhdimisht butonin “Login”. Hendeku i zbuluar nga zhvilluesi Lemi Orhan Ergin tani është mbyllur nga Apple në më pak se 24 orë. Kjo raporton “Techcrunch” të martën në mbrëmje duke iu referuar një screenshot të një “Update Security”, transmeton lajmi.net.

Ndoshta do të jetë pak kohë para se update të arrijë në të gjithë përdoruesit fundorë të prekur. Për përdoruesit e MacOS 10.13.1, ne rekomandojmë që ta aplikoni përditësimin sa më shpejt që ta shihni. Apple vetë rekomandon: “Instalo këtë përditësim sa më shpejt që të jetë e mundur,” thuhet në shënimet e lëshimit për Security Update 2017-001 në Mac App Store. Dobësia klasifikohet nga shumë ekspertë si jashtëzakonisht kritike. Kjo do të lejojë që ndërhyrës të bëjnë ndryshime në sistem dhe të vjedhin të dhënat sipas dëshirës.

Problemet përmes hendekut
“Gabimi krijon një përdorues të ashtuquajtur rrënjë, i cili siguron qasje të pakufizuar në sistem,” thotë eksperti i sigurisë Dieter Vymazal nga Universiteti i Shkencave të Aplikuara të Hagenberg drejt zonës së ardhshme. Kjo jo vetëm që punon me qasje fizike në sistem, por edhe nëpërmjet qasjes së mirëmbajtjes së largët, e cila mund të arrihet nëpërmjet internetit. “Në një instalim të parazgjedhur, shumica e opsioneve për qasje të largët janë të çaktivizuara. Por kjo mund të jetë ndryshe për kompjuterët e kompanisë dhe nëse përdoruesi ka punuar në aksionet e skedarëve”, thotë Vymazal.

Për Apple, e gjithë gjëja është mjaft e turpshme dhe për këtë arsye kompania mund të ketë reaguar kaq shpejt. Shakaja e vjetër e shkencëtarëve kompjuterikë “Çfarë është e vogël, e verdhë dhe shumë e rrezikshme? Një kanarinë me fjalëkalim root” tregon se qasja rrënjë në një sistem mund të shkaktojë probleme të mëdha. Fakti që kanarinë mund të brengoset në Apple tani, pa një fjalëkalim, është e pakëndshme për një grup që ka reklamuar edhe në të kaluarën me masat supozuar të sigurisë më të larta të produkteve të tyre.

“Apple nuk ishte kurrë më i sigurt se të tjerët”

Konsumatorët e Apple shpesh kanë qeshur në të kaluarën kur dëgjuan se si përdoruesit e Windows-it flisnin për softuer antivirus. Në atë kohë, fakti që sistemet e tyre ishin më të sigurta ishte kryesisht për shkak të numrit të vogël të pajisjeve.
“Sistemet operative të Apple nuk ishin kurrë më të sigurta se konkurrenca, por përdoruesit ishin më pak tërheqës ndaj sulmuesve për shkak të depërtimit të tyre më të ulët,” thotë Dieter Vymazal nga FH Hagenberg. Specialisti i IT-së këshillon përdoruesit e Apple që të instalojnë një skaner virusi: “Kjo mund të përfaqësojë të paktën një pengesë shtesë.
Pikat hyrëse më të zakonshme për sulmuesit sot janë e-mail keqdashës ose faqet e internetit që instalojnë softuer me qëllim të keq. Sulme të tilla nuk varen vetëm nga sistemi operativ, por janë të drejtuara kundër shfletuesve dhe sistemeve të tjera ndër-platformë. ”
Përveç kësaj, përdoruesit sot janë shpesh lidhja më e thjeshtë në zinxhirin e sigurisë të një sistemi kompjuterik modern për sulmuesit. Nëse ata mashtrohen në klikime ose instalime të keqkuptuara, edhe mbrojtja më e mirë teknike nuk ndihmon më. “Përdoruesit duhet të mbajnë sistemin dhe softuerin e tyre të përditësuar, të instalojnë vetëm programet e besueshme dhe shtojcat që ata kanë nevojë të vërtetë dhe gjithmonë të jenë skeptikë kur sistemi i kërkon atyre diçka. Gjithashtu, këshillohet menaxher i fjalëkalimeve, autentifikimi me dy faktorë dhe backup i rregullt . ” /Lajmi.net/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending