Connect with us

Desktop

AMD Radeon RX 570 – specifikat dhe rekomandimet

Image result for AMD Radeon RX 570

Karakteristikat kryesore

Performanca e Plotë Full HD
4GB ose 8GB memorie GDDR5
RX 570 është një përmirësim i vogël për RX 470 që kemi rishikuar në 2016. Ajo ka shpejtësi pak më të larta të orës dhe konsum më të ulët të energjisë kur nuk është në përdorim. Është kryesisht identike me paraardhësit e tij, megjithatë, kështu që kushdo që drejton një 470 nuk duhet të shqetësohet.

Në kushtet e performancës, prisni të bëni lojërat më të fundit në Full HD në cilësimet Lartë dhe Shumë të Lartë. Ne pamë 90 + fps në pikat e Battlefield 1 në parametrat e Lartë në Full HD.

Tani është në një nivel me Nvidia GeForce GTX 1060 në disa standarde, dhe me modele 4GB dhe 8GB në dispozicion, si dhe ngarkesa me dizajne të ndryshme frigoriferike, është një blerje e madhe nëse mund të kapni një për nën 190, do të merrni një marrëveshje e mirë. Por nëse mund të shpenzoni pak më shumë, merrni parasysh një RX 580, ndërsa të dyja çmohen shumë afër.

Gjërat tani janë pak më të komplikuara, sepse rritja e minierave të kripto-valutës ka rezultuar me një kërkesë të madhe për këto GPU-të mesatare. Kjo ka dërguar çmimin e modeleve prej 8GB që shkaktojnë qiellin në mbi 300 dollarë në disa raste. Nuk është e qartë kur apo nëse kjo prirje do të përfundojë, por për momentin është duke e bërë jetën shumë të vështirë për lojtarin mesatar me buxhet.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Desktop

TSMC nis prodhimin në procesin 5nm nga gjysma e dytë e vitit 2020

TSMC nis prodhimin në procesin 5nm nga gjysma e dytë e vitit 2020

Kalimi i kompanisë TSMC në transistorët më të vegjël po vazhdon, siç njoftohet nga JK Wang – nënkryetari i kompanisë për prodhimin në fabrikë. Sipas tij, TSMC do të fillojë me prodhimin masiv të çipave në procesin 5nm gjatë gjysmës së dytë të vitit 2020, raporton TechSpot.

Përveç kësaj, kompania tajvaneze është ende në kornizat e planifikuara të prodhimit komercial në procesin 3nm, i cili është paralajmëruar për vitin 2022. Kompania po e planifikon prodhimin në procesin 3nm në hapësirat e reja të fabrikës.

Kompania TSMC ka bërë hapa të konsiderueshëm në procesin e kalimit në prodhimin 7nm dhe 5nm, ndërsa pjesa më e madhe e kësaj ka të bëjë me investimin në teknologji të reja dhe pajisjen e fabrikave për prodhim në 5nm. TSMC e ka bërë këtë hap për shkak të pritjeve të larta të industrisë prej 5nm në vitin e ardhshëm dhe tregut agresiv 5G, shkruan KOHA Ditore.

TSMC parashikon që tregu 5G gjatë vitit të ardhshëm do të marrë hov të plotë, ndërsa modemët 5G në pajisje kërkojnë shumë fuqi, kështu që kalimi në procesin e prodhimit 5nm është i nevojshëm për ta ruajtur efikasitetin e çipit.

@Koha.

Continue Reading

Desktop

Intel nxjerr në shitje SSD-të e para Optane !

Image result for intel optane ssd

Image result for intel optane ssd

Gamer-at dhe entuziastët e kompjuterave presin prej kohësh mbërritjen e teknologjisë Intel Optane e cila rrit potencialin dhe performancën e SSD-ve deri në atë pikë sa të përdoret edhe si memorie shtesë për një RAM normal.

Deri tani përdoruesit kanë shtënë në duar këtë teknologjisë vetëm si akselerator sistemi i cili funksionon me hardisqet aktuale ndërsa Intel ishte fokusuar kryesisht në qendrat e të dhënave.

Por e gjitha kjo ndryshon me debutimin e linjës Optane SSD 900P të cilët janë dizajnuar për kompjuterat desktop dhe kompjuterat e punës së sipërmarrjeve.

Të disponueshëm në 280GB dhe 480GB, SSD-të e reja vinë me U.2 dhe HHHL. Me teknologjinë 3D XPoint, Optane premton shpejtësi 7 herë më të larta sesa SSD-të NVMe.

Sipas Intel këto SSD kanë shpejtësi leximi prej 2500MB/s dhe shkrimi 2000MB/s.

Megjithatë ato nuk janë pa të meta. Ata vinë me një garanci 5 vjeçare dhe konsumojnë më shumë fuqi se rivalët.

Modeli 280GB do të kushtojë 389 dollar ndërsa modeli 480GB plot 599 dollar. Ato janë në shitje nga data 27 Tetor.

Continue Reading

Desktop

Microsoft prezanton Classic Intellimouse

Image result for microsoft classic intellimouse

Microsoft Intellimouse ishte simbol për inovacion që nga prezantimi i tij në vitin 1996, ndërsa përfundoi në vitin 2012.

Por, Microsoft vendosi që serinë Intellimouse ta ringjallë në formën e modelit Microsoft Classic Intellimouse.

“Microsoft Classic Intellimouse i ri, sjell përmirësimet moderne të fansave të këtij miu. Funksionet, të cilat fansat i dëshirojnë në origjinal janë edhe më tej këtu – tastiera, pamja klasike, si dhe lidhja me kabllon USB”, thekson Microsoft.

Microsoft Classic Intellimouse arrin me sensorin 3200 DPI, tri tastiera, teknologjinë Microsoft BlueTrack dhe dizajnin e stilizuar dhe unik sipas mostrës së miut klasik të Microsoft.

Çmimi i “miut” është mbi 40 dollarë. Microsoft ende nuk ka bërë të ditur datën e daljes në treg të Classic Intellimouse.

Continue Reading

Trending