Connect with us

Ekskluzive

A duhet ta lini laptopin gjithnjë në karikim? A dëmton baterinë?

A duhet ta lini laptopin gjithnjë në karikim? A dëmton baterinë?

A duhet ta lini laptopin në karikim edhe kur nuk jeni në lëvizje? Çfarë është më mirë për baterinë? Është një pyetje e vështirë dhe ka rekomandime nga më ndryshmet, ca edhe kontroverse.

Nuk e mbi-karikoni dot një bateri laptopi

Është shumë e rëndësishme të kuptoni bazat sesi një bateri standarde Li-Ion dhe një bateri prej polimerit të litiumit funksionon. Mitet rreth baterive janë të shumta.

Kur e karikoni një bateri në 100%, mjafton ta lini kompjuterin të lidhur me energjinë sepse karikuesi do të ndalojë së karikuari. Kur bateri të bjerë sadopak, karikuesi hyn në funksion përsëri.

Prandaj nuk ka rrezik të dëmtoni baterinë nga “mbi-karikimi.”

Të gjitha bateritë konsumohen me kalimin e kohës

Bateria e laptopit do të konsumohet me kalimin e kohës. Sa më shumë cikle karikimi të vini mbi të aq më shumë do të konsumohet. Bateri të ndryshme kanë cikle të ndryshme karikimi por zakonisht mund të prisni afro 500 cikle të plota.

Kjo nuk do të thotë se duhet të shmangni shkarkimin e bateri. Ruajtja e bateri në kapacitet të lartë karikimi është më keq për të. Nga ana tjetër të lini një bateri të shkarkohet plotësisht sa herë që e përdorni, është keq gjithashtu.

Nuk ka një mënyrë sesi ti tregoni laptopit tuaj që bateri të qëndrojë në 50% gjithnjë, e cila do të ishte ideale. Gjithashtu temperaturat e larta do të konsumojnë baterinë më shpejtë.

Nëse dëshironi që bateria e laptopit të jetojë, atëherë përpiquni që në të shumtën e rasteve të jetë në kapacitet karikimi prej 50%. Kështu rrisni jetëgjatësinë e saj.

Hiqeni baterinë për të shmangur mbinxehjen

Një gjë është e sigurtë: nxehtësia është e dëmshme. Nëse laptopi juaj ka një bateri që hiqet, do të ishte më të mirë ta bënit në vend që ta lini vazhdimisht në karikim për një kohë të gjatë.

Kështu bateri nuk do të ekspozohet përballe nxehtësisë së panevojshme. Një veprimi i tillë është shumë i rëndësishëm sidomos kur luani lojëra intensive. Megjithatë shumica e laptopëve modernë nuk kanë bateri që hiqen nga jashtë prandaj kjo këshillë nuk ka shumë vlerë.

Përfundimisht të lihet në karikim të vazhdueshëm apo jo?

Në fakt nuk dihet çfarë është më e dëmshme për baterinë. Ta lini në 100% do të shkurtojë jetëgjatësinë e saj por duke e dërguar vazhdimisht drejt zeros gjithashtu do të ketë të njëjtin efekt.

Esencialisht çfarëdo që të bëni bateria do të konsumohet me kalimin e kohës dhe të humbasë kapacitet. Kështu janë ndërtuar për të funksionuar. Pyetja është çfarë duhet bërë që të vdesë më ngadalë?

Apple rekomandon që të mos e lini MacBook në karikim gjatë gjithë kohës. Disa prodhues të tjerë thonë se nuk ka asgjë që ta lini në karikim gjatë gjithë kohës ndërsa të tjerë e rekomandojnë pa ndonjë arsye.

Apple këshillonte që bateria e laptopit të karikohet dhe shkarkohet të paktën një herë në muaj por tashmë nuk e rekomandon më. Por vendosja e laptopit përballë cikleve të plota të karikimit ndihmon në kalibrimin e baterisë.

Kështu laptopi e di me më saktësi sesa bateri ka ngelur. Nëse bateria juaj nuk është e kalibruar siç duhet, Windows mendon se keni 20% prej saj kur në fakt është në 0%.

Duke e lajuar baterinë e laptopit të shkarkohet plotësisht dhe më pas ta karikoni në 100%, qarqet e baterisë mësojnë sesa energji ka ngelur në të. Apple thotë se për MacBook modern nuk është më i nevojshëm një proces i tillë.

Vlen të theksojmë se procesi i kalibrimit nuk përmirëson jetëgjatësinë e baterisë e as nuk e ndihmon të ruajë më mirë energjinë. Vetëm do tu japë një përllogaritje më të saktë të energjisë së ngelur në të. /PCWorld Albanian

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending