Connect with us

Desktop

8 Kartelat grafike më të mirë dhe më të rekomanduar të këtij viti për gaming !

Kartela më e mirë grafike 2017: Ne ju garantojmë se çfarë duhet të shikoni për blerjen e një GPU (njësi përpunuese grafike) dhe listoni rekomandimin tonë për zgjedhjet tona më të larta për çdo skenar të buxhetit dhe lojrave, nga 1080p eSports në lojrat AAA 4K.

Disa njerëz pëlqejnë të tejkalojnë procesin e blerjes së një karte grafike, por në botën e sotme shumë konkurruese, është e vështirë të marrësh një limon të plotë. Të vetmet dy gjëra që ju duhet të dini para se të filloni janë buxheti juaj, dhe lojërat që synoni të luajnë. Hidhni një sy në PC-në më të mirë të lojrave në linkun e mëposhtëm për të marrë një ide për llojin e PC që mund të blini për buxhetin tuaj, dhe pastaj të ktheheni këtu për të parë GPU-të që përshtaten në atë rang.

Është e rrallë që një GPU moderne thjesht nuk do të luajë asnjë nga lojrat më të fundit, është thjesht një çështje e zgjidhjes dhe cilësimeve grafike. Nëse po luani lojërat e fundit AAA në parametrat e Lartë në Full HD, normalisht dëshironi të shpenzoni së paku 250 funte për të marrë performancë të shkëlqyeshme. Por ju mund të shpenzoni më pak dhe softueri i ofruesit të kartës suaj grafike (AMD Crimson ose Nvidia GeForce Experience) do të akordojë lojrat tuaja për të siguruar që ato të funksionojnë normalisht.

Gjithashtu pjesë e vendimit do të jetë dizajni me porosi më i freskët. Emrat e zakonshëm të markave përfshijnë EVGA, Asus, Gigabyte, MSI, XFX, Zotac dhe shumë të tjera. Së bashku, ju merrni një emër të kombinuar që përfshin emrin e markës , numrin e pjesës GPU dhe dizajnin më të freskët . Për shembull: Asus ROG Strix GTX 1080 Gaming , Zotac GTX 1080 Amp Ekstreme , XFX Radeon RX 480 GTR Black Edition .

Kartat e fundit të serive të Nvidia përfshijnë edhe hartimet e ashtuquajtura “Themelues Edition”, të cilat janë modelet që ne i shqyrtojmë. Modelet e palëve të treta tentojnë të jenë më të shtrenjta dhe të bëjnë pak më të mirë.

Me çmimet vazhdimisht të ndryshueshme dhe oferta speciale që shfaqen çdo ditë, duke rekomanduar një model të veçantë vetëm për çmimin e saj është e vështirë, kështu që ky udhëzues do të ofrojë gamën e çmimeve të zakonshme të çdo karte dhe llojin e performancës që mund të prisni.

Të ngjashme: CPU-të më të mira për lojëra, testuar

Hartimet më të freskëta të prodhuesit do të ndikojnë gjithashtu në performancën, por vetëm me pikë përqindjeje me një shifër – kjo është veçanërisht e vërtetë për kartat më të lira. Me prodhuesit më të shtrenjtë të kartave të GPU-së, prodhuesit e kartës e shtyjnë anijen, duke hedhur tifozë dhe softuer të zgjuar në përzierje dhe duke ofruar shpejtësi më të larta të orës, gjë që mund të bëjë dallimin.

Gjërat që duhet të shikoni për çdo kartë përfshijnë (në rend të rëndësisë):

Katertelat grafike më të mirë të 2017 janë :

Nvidia GeForce GTX 1050

Image result for Nvidia GeForce GTX 1050

Karakteristikat kryesore:

  • Bus me PCI-E
  • Performanca e Madhe e Plotë HD në lojërat bazë
  • 2GB memorie

Karta më e mirë për eSports
Nuk prisnim që GTX 1050 të jetë një vlerë veçanërisht e mirë, por në kohën e rishikimit – dhe kundër RX 460 të shkëlqyeshëm të AMD-së – ajo thjesht bëri mjaft për të qëndruar përpara. Me çmimet duke filluar nga 150 euro, është 40 euro më e shtrenjtë se sa më e lirë AMD Radeon RX 460 dhe 10 £ më shumë se kartat RX 560. Megjithatë, përfitimet janë që ju të merrni një bord shumë më të vogël, konsum më të ulët të energjisë dhe performancë më të mirë. Nëse buxheti juaj do të shtrihet në GTX 1050, ia vlen për këtë.

Ai performoi mirë në shumë lojëra, duke arritur 250fps në CS: GO, 112fps në Overwatch, dhe madje arriti 46fps në Hitman në cilësimet e Mesme. Për lojtarët eSports, të cilët dëshirojnë të kënaqen me lojërat AAA, kjo është një kartë e mirë.

Kufizimi është kujtesa: në këtë ditë dhe në moshën 2GB ndoshta është shumë pak, prandaj sigurohuni që të kontrolloni kërkesat minimale të lojrave të reja me kujdes para se të blini.

Është interesante të theksohet se do të gjesh GTX 1050 në laptopë të ndryshëm gaming gamë të tillë si Dell Inspiron 15 Gaming £ 900, ku merr 4GB memorie në vend të 2GB. Kjo duhet të përmirësojë performancën nëse guxoni të shfaqni cilësimet grafike në lojërat e fundit AAA.

Nvidia GeForce GTX 1050 Ti

Image result for nvidia gtx 1050

Karakteristikat kryesore:

Konsumi i ulët i energjisë
1080p lojrave në mes dhe të lartë
4GB memorie GDDR5

Nëse vlera e shkëlqyer RX 580 (më poshtë) është tepër e shtrenjtë për ju, GTX 1050 Ti është gjëja më e mirë tjetër. Ajo nuk mund të ketë fuqinë e plotë të rivalëve të saj më të shtrenjtë, por nëse jeni thjesht pas një karte që mund të luajë në Full HD atëherë ju keni pak arsye për të parë diku tjetër.

Me një konsum të tillë të ulët të energjisë, ai do të futet në praktikisht çdo PC me një pjesë rezervë PCI-E dhe do të japë një shtysë të menjëhershme për fuqinë e lojrave, duke e marrë mesataren tuaj të zyrave PC të papërpunuara nga e shurdhërta në epike për disa sekonda.

Megjithatë, mos prisni botën. Ju do të duhet të rregulloni cilësimet grafike në disa lojëra (ose përdorni softuerin e Përvoja të GeForce të Nvidia për të gjetur cilësimet grafike ideale) deri tek Medium, siç kemi gjetur në rishikimin tonë. Por për paratë, është e vështirë të ankohesh.

Shikoni për këtë GPU brenda disa prej laptopëve më të fundit të lojrave në mes të gamës nga rreth 1000 funte. Mbani vigjilentë për konfigurime të pahijshme që ulin kujtesën nga 4GB në 2GB, pasi kjo mund të jetë një pengesë sidomos në lojëra si Ghost Recon: Wildlands , e cila përdor mbi 2GB memorie video kur luhet në Cilësimet e Mesme në Full HD.

AMD Radeon RX 570

Image result for AMD Radeon RX 570

Karakteristikat kryesore

Performanca e Plotë Full HD
4GB ose 8GB memorie GDDR5
RX 570 është një përmirësim i vogël për RX 470 që kemi rishikuar në 2016. Ajo ka shpejtësi pak më të larta të orës dhe konsum më të ulët të energjisë kur nuk është në përdorim. Është kryesisht identike me paraardhësit e tij, megjithatë, kështu që kushdo që drejton një 470 nuk duhet të shqetësohet.

Në kushtet e performancës, prisni të bëni lojërat më të fundit në Full HD në cilësimet Lartë dhe Shumë të Lartë. Ne pamë 90 + fps në pikat e Battlefield 1 në parametrat e Lartë në Full HD.

Tani është në një nivel me Nvidia GeForce GTX 1060 në disa standarde, dhe me modele 4GB dhe 8GB në dispozicion, si dhe ngarkesa me dizajne të ndryshme frigoriferike, është një blerje e madhe nëse mund të kapni një për nën 190, do të merrni një marrëveshje e mirë. Por nëse mund të shpenzoni pak më shumë, merrni parasysh një RX 580, ndërsa të dyja çmohen shumë afër.

Gjërat tani janë pak më të komplikuara, sepse rritja e minierave të kripto-valutës ka rezultuar me një kërkesë të madhe për këto GPU-të mesatare. Kjo ka dërguar çmimin e modeleve prej 8GB që shkaktojnë qiellin në mbi 300 dollarë në disa raste. Nuk është e qartë kur apo nëse kjo prirje do të përfundojë, por për momentin është duke e bërë jetën shumë të vështirë për lojtarin mesatar me buxhet.

AMD Radeon RX 580

Related image

Karakteristikat kryesore:

8GB ose 4GB memorie GDDR5
Same GPU si RX 480
Full HD dhe 1440p lojrave
Një përditësim i vogël në RX 480, 580 është kartela e re grafike e zgjedhur për ata me një buxhet mesatar. Do të luajë lojërat më të fundit në cilësimet maksimale në Full HD, dhe mund të bini në Lartë nëse doni disa veprim 1440p. Është shumë e ngjashme me RX 480, dhe bazohet në të njëjtën GPU. Pra, mos e eliminoni 400 GPU-të e AMD-së nga lista juaj e shkurtër.

Ekziston një shumëllojshmëri e opsioneve të GPU të palëve të treta në dispozicion, me nivele të ndryshme të overclocking dhe shumë dizajne të ndryshme frigorifer. Megjithatë, kjo është një grimë e fuqishme, dhe rrallë do të gjeni një version kompakt të RX 580. Është këtu, ku më efikas GTX 1060 rregullon rolin, me performancë gati identike me një çmim konkurrues, ofrimi i gamës është më i mirë për atë Mini-ITX që ju keni dashur gjithmonë të bëni.

Ashtu si RX 570, çmimi i 580 po vuan nga duart e rritjes së kërkesës për shkak të minierave kripto-valutë. Disa modele kushtojnë më shumë se 350, veçanërisht ato me 8GB memorie. Shpresojmë se kërkesa do të vdes shpejt, por tani nuk po tregon shumë ngadalësim.

Nvidia GeForce GTX 1060

Image result for Nvidia GeForce GTX 1060

Karakteristikat kryesore

Zbatimi i plotë Full HD dhe performanca 1440p
6GB memorie GDDR5, 3GB në dispozicion
“VR-gati”
Gjithashtu konsideroni: Full HD dhe 1440p për nën 250 funte
GPU-ja e tretë e Nvidia-s është shumë konkurruese, duke ecur me këmbë me AMD Radeon RX 580. Ajo ka pak më pak memorie, me 6GB GDDR5 në bord në vend të 8GB të AMD-së, por vet GPU është pak më i fuqishëm. Çmimet janë stabilizuar në muajt e fundit dhe çmimi i GTX 1060 është pothuajse në të njëjtin nivel me 8GB RX 580. Duke marrë parasysh se është pak më i shpejtë në disa lojëra, figura e papërpunuar e zhurmës është shumë tërheqëse, sidomos kur marrim modelin 6GB .

Marrja e modelit më të lirë 3GB është paksa rrezik; testet tona tregojnë se performanca është pak më e ulët se versioni 6GB, dhe me lojra AAA duke u bërë aq kërkues, duket e shkurtër për të ndryshuar vetveten në kujtesë, veçanërisht nëse planifikoni të luani në rezolucione më të larta se Full HD.

Në standardet tona, GTX 1060 ka performancë fantastike në rezolucionet Full HD, duke dhënë vazhdimisht mbi 60fps në standardet tona sfiduese. Është gjithashtu i aftë në 1440p, edhe pse në cilësimet më të larta ajo rrallë goditi 60fps, kështu që ju do të duhet të ulni parametrat grafike nëse doni lojra ultra të qetë.

Është qafa dhe qafa midis GTX 1060 dhe RX 480 dhe 580. 1060 është shumë më efikas, kështu që nëse ndërtoni një platformë lojrash kompakte, kjo është zgjedhja më e mirë absolute.

Për shkak të kërkesës për kripto-valutë të përshkruar më sipër, çmimet për modelet 6GB janë luhatur në mënyrë të egër.

Nvidia GeForce GTX 1070

Image result for Nvidia GeForce GTX 1070

Karakteristikat kryesore:

E përsosur për lojrat 1440p
Ideale për VR
8GB memorie GDDR5
GPU me vlerë më të mirë për 1440p
GeForce GTX 1070 mund të duket sikur është humbur në mes të terrenit ndërmjet GTX 1080 dhe AMD Radeon RX 480; por me këtë çmim ai ofron atë që ndoshta është çmimi më i mirë / kompromisi i performancës në qoftë se keni pak para më shumë në dispozicionin tuaj.

Me 8GB memorje dhe arkitekturën mbresëlënëse të Nvidia, Pascal, e cila përfshin performancë të shkëlqyer VR dhe konsum të ulët të energjisë, GTX 1070 është një kartë që do të kënaqë edhe dy apo tre vjet poshtë linjës.

Nëse keni vetëm një monitor 1440p, padyshim që ofron vlerë më të mirë se GTX 1080; nëse ju do të jeni duke luajtur vetëm Full HD, megjithatë, Radeon RX 480 është ai për të zgjedhur.

Nvidia GeForce GTX 1080

Image result for Nvidia GeForce GTX 1080

Karakteristikat kryesore:

4K dhe VR-gati
I qetë dhe i ftohtë
8GB memorie GDDR5X
Mundësia më e lirë për lojëra të lëmuara 4K
GTX 1080 ishte mbreti i performancës deri në mars 2017, në të cilën pikë mori GTX 1080 Ti. 1080 shkurtimisht rënë në çmim nën £ 500, por kërkesa e madhe në treg ka vënë çmimet në një udhëtim rollercoaster. Në kohën e këtij azhurnimi në gusht 2017, ju mund të gjeni një GTX 1080 për rreth 490, i cili është i mirë.

Nëse keni vetëm një monitor 1080p, është e tepërt: Radeon RX 480, GTX 1060 ose GTX 1070 janë opsione më të mira respektivisht, edhe pse korrigjimi i ardhshëm nuk është një ide e keqe nëse i keni paratë tani.

Megjithatë, në rënien e çmimit, Nvidia ka bërë GTX 1080 një perspektivë joshëse për dikë me një monitor 1440p i cili dëshiron të fiksojë cilësimet grafike. Ajo gjithashtu do të trajtojë 4K, edhe pse në qoftë se ju doni çdo gjë maxed jashtë, GTX 1080 Ti është një bast më të mirë.

Është gjithashtu një zgjedhje e shkëlqyer nëse po arrini në VR tani.

RX Vega 64 i AMD-së duket sikur mund të jetë një rival i fortë, por me çmim prej rreth 499 dollarë (ndoshta rreth 450) dhe me një konsum shumë më të madh të energjisë dhe nxehtësisë për të luftuar, nuk është ende e qartë nëse Vega do të jetë si vlerë e mirë ose një ekonomi të rreme.

 

Nvidia GeForce GTX 1080 Ti

Image result for Nvidia GeForce GTX 1080 Ti

Karakteristikat kryesore:

  • 11GB memorie GDDR5X
  • Qetësia 4K gameplay, 5K të jetë e mundur 
  • Kartën më të fuqishme që mund të blini për nën £ 1,000

GPU përfundimtar për lojrat 4K

GTX 1080 Ti e ka dorëzuar me lehtësi Nvidia kurorën e performancës kur lansoi në mars të vitit 2017. Duke ofruar performancë të paprekshme në 4K, rivali kryesor AMD ka shumë pyetje për t’u përgjigjur ndërsa ne presim gjeneratën e ardhshme të GPU-ve të specifikimit të lartë.

Performanca 4K në parametrat maksimale u shpërnda në 60 dhe 70 fps; GTX 1080 Ti është gati për çdo gjë. Është madje e aftë të trajtojë lojërat 5K (po, me të vërtetë) – nëse ndodh që të keni një monitor me atë rezolucion të lartë; nëse luani në vëzhgues të shumëfishtë atëherë kjo është edhe një kartë e madhe.

Çmimet janë rritur që kur ne së pari shqyrtuam 1080 Ti, dhe megjithëse mund të marrësh disa modele për rreth 700, shumica janë më afër 800. Kjo është një sasi e madhe parash, madje edhe për GPU më të mirë në treg.

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Desktop

TSMC nis prodhimin në procesin 5nm nga gjysma e dytë e vitit 2020

TSMC nis prodhimin në procesin 5nm nga gjysma e dytë e vitit 2020

Kalimi i kompanisë TSMC në transistorët më të vegjël po vazhdon, siç njoftohet nga JK Wang – nënkryetari i kompanisë për prodhimin në fabrikë. Sipas tij, TSMC do të fillojë me prodhimin masiv të çipave në procesin 5nm gjatë gjysmës së dytë të vitit 2020, raporton TechSpot.

Përveç kësaj, kompania tajvaneze është ende në kornizat e planifikuara të prodhimit komercial në procesin 3nm, i cili është paralajmëruar për vitin 2022. Kompania po e planifikon prodhimin në procesin 3nm në hapësirat e reja të fabrikës.

Kompania TSMC ka bërë hapa të konsiderueshëm në procesin e kalimit në prodhimin 7nm dhe 5nm, ndërsa pjesa më e madhe e kësaj ka të bëjë me investimin në teknologji të reja dhe pajisjen e fabrikave për prodhim në 5nm. TSMC e ka bërë këtë hap për shkak të pritjeve të larta të industrisë prej 5nm në vitin e ardhshëm dhe tregut agresiv 5G, shkruan KOHA Ditore.

TSMC parashikon që tregu 5G gjatë vitit të ardhshëm do të marrë hov të plotë, ndërsa modemët 5G në pajisje kërkojnë shumë fuqi, kështu që kalimi në procesin e prodhimit 5nm është i nevojshëm për ta ruajtur efikasitetin e çipit.

@Koha.

Continue Reading

Desktop

Intel nxjerr në shitje SSD-të e para Optane !

Image result for intel optane ssd

Image result for intel optane ssd

Gamer-at dhe entuziastët e kompjuterave presin prej kohësh mbërritjen e teknologjisë Intel Optane e cila rrit potencialin dhe performancën e SSD-ve deri në atë pikë sa të përdoret edhe si memorie shtesë për një RAM normal.

Deri tani përdoruesit kanë shtënë në duar këtë teknologjisë vetëm si akselerator sistemi i cili funksionon me hardisqet aktuale ndërsa Intel ishte fokusuar kryesisht në qendrat e të dhënave.

Por e gjitha kjo ndryshon me debutimin e linjës Optane SSD 900P të cilët janë dizajnuar për kompjuterat desktop dhe kompjuterat e punës së sipërmarrjeve.

Të disponueshëm në 280GB dhe 480GB, SSD-të e reja vinë me U.2 dhe HHHL. Me teknologjinë 3D XPoint, Optane premton shpejtësi 7 herë më të larta sesa SSD-të NVMe.

Sipas Intel këto SSD kanë shpejtësi leximi prej 2500MB/s dhe shkrimi 2000MB/s.

Megjithatë ato nuk janë pa të meta. Ata vinë me një garanci 5 vjeçare dhe konsumojnë më shumë fuqi se rivalët.

Modeli 280GB do të kushtojë 389 dollar ndërsa modeli 480GB plot 599 dollar. Ato janë në shitje nga data 27 Tetor.

Continue Reading

Desktop

Microsoft prezanton Classic Intellimouse

Image result for microsoft classic intellimouse

Microsoft Intellimouse ishte simbol për inovacion që nga prezantimi i tij në vitin 1996, ndërsa përfundoi në vitin 2012.

Por, Microsoft vendosi që serinë Intellimouse ta ringjallë në formën e modelit Microsoft Classic Intellimouse.

“Microsoft Classic Intellimouse i ri, sjell përmirësimet moderne të fansave të këtij miu. Funksionet, të cilat fansat i dëshirojnë në origjinal janë edhe më tej këtu – tastiera, pamja klasike, si dhe lidhja me kabllon USB”, thekson Microsoft.

Microsoft Classic Intellimouse arrin me sensorin 3200 DPI, tri tastiera, teknologjinë Microsoft BlueTrack dhe dizajnin e stilizuar dhe unik sipas mostrës së miut klasik të Microsoft.

Çmimi i “miut” është mbi 40 dollarë. Microsoft ende nuk ka bërë të ditur datën e daljes në treg të Classic Intellimouse.

Continue Reading

Trending