Connect with us

Ekskluzive

5 kërcënimet kryesore të sigurisë për 2019-ën

5 kërcënimet kryesore të sigurisë për 2019-ën

Në vitet e fundit kemi parë ritmin e sulmeve kibernetike të rritet jo vetëm në frekuencë por edhe kompleksitet.

Kërcënimet që kanë ardhur nga hakerët kanë qenë në formë malueri, virusi por edhe thyerje të sigurisë.

Këto kërcënime nuk kanë për të ikur gjëkundi përkundrazi ato po evoluojnë çdo ditë.

Ndërsa profesionistët dhe kompanitë e sigurisë kibernetike në mbarë botën po përgatiten për sfidat e reja që sjell 2019-ta në këtë drejtim, është me rëndësi që edhe individët të jenë në dijeni të kërcënimeve më të fundit të sigurisë në mënyrë që të mbrohen vetë.

Këto janë pesë kërcënimet kryesore të sigurisë kibernetike për vitin e ardhshëm.

Ransomware
Vitet e fundit ransomware janë shndërruar një një rrezik serioz për dhjetëra kompani në mbarë botën. Por pse kjo metodë preferohet kaq shumë nga kriminelët kibernetikë?

E thënë thjeshtë me ransomware kriminelët mund të bëjnë para lehtë dhe shpejt, me mijëra dhe qindra mijëra dollarë.

Duke qenë se sulmi me ransomware ekzekutohet lehtësisht, është edhe sulmi më i preferuar i tyre.

Ransomwarët funksionojnë duke marrë nën kontroll një kompjuter ose rrjet kompjuterik duke e kyçur plotësisht nga përdoruesi.

Kështu hakerët mund të kërkojnë shuma të mëdha parash për të rikthyer kompjuterin në funksion.

Me përhapjen e shpejtë të monedhave kriptografike dhe pajisjeve të internetit të gjërave IoT, ransomware është rritur në popullaritet.

Sulmet “Phishing”
Një tjetër makth kibernetik i cili ekziston që nga fillimet e internetit janë sulme “phishing.” Është një formë e thjeshtë sulmi e dizajnuar për të vjedhur informacione personale si emra përdoruesish, fjalëkalime dhe kredenciale kartash krediti.

Në 2017-ën sulmet “phishing” janë rritur ndjeshëm edhe nda bizneseve ku 76% e tyre thonë se kanë qenë shënjestër.

Zakonisht sulmet “phishing” maskohen si burime të besuara siç një bankë apo një uebsajt që përdorni vazhdimisht. Sapo ju të replikoni apo të ndiqni instruksionet e një e-mail-i apo uebsajti “phishing” informacioni menjëherë dërgohet tek hakerët.

Shumica e njerëzve që përdorin internetin janë përballur të paktën njëherë në jetë me sulme phishing që vinin në formë e-mail-i.

Botnetët
Duke përdorur një rrjet të fuqishëm kompjuterësh të hakuar, Botnetët kontrollohet në distancë nga sulmuesi. Ato ekzekutojnë sulme të një shkalle të lartë ku në raste ekstreme prekin miliona kompjuterë dhe sisteme.

Hakerët zakonisht përdorin botnetët për të kryer sulme DDoS (Distributed Denial of Service), sulme “brute force”, për të dërguar spam, për të vjedhur informacione personale dhe të dhëna sensitive.

Sulmet DDoS mund të ndodhin në çdo moment, por sipas Kaspersky hakerët janë më të prirur për të sulmuar me këtë metodë gjatë sezoneve të uljeve të çmimeve si “Black Friday.”

Botnetët pëlqehen nga hakerët për fuqinë e tyre që kanë. Mënyra për e mirë për tu mbrojtur nga botnetët është të siguroheni se kompjuteri juaj nuk ka një virus.

Në të shumtën e rasteve njerëzit nuk kanë dijeni për kompjuterin e tyre të infektuar gjersa të jetë tepër vonë. Është e rekomandueshme që të kryeni skanim periodike me antivirusin.

Viruset kompjuterike dhe Krimbat
Edhe pse ekzistojnë që nga krijimi i kompjuterit të parë dhe njerëzit janë mësuar me to, asnjëherë nuk duhet të nënvlerësoni fuqinë shkatërruese të një virusi kompjuterik ose krimbi.

Dita ditës po bëhen më problematikë sidomos kur dërgohen përmes dokumenteve thuajse të pamundur të identifikohen gjersa të jenë aktivizuar.

Të dhënat e infektuara infektojnë menjëherë kompjuterin kur ato hapen. Krimbat nga ana tjetër përhapen duke u shumuar dhe infektuar të gjitha të dhënat.

Zakonisht viruset dhe krimbat synojnë të vjedhin informacione financiare apo personale.

Hakimi i monedhave kriptografike
Nëse jeni përfshirë në investime në monedha kriptografike, “cryptojacking” është një fenomen i ri që me patjetër duhet të jeni në dijeni.

Cryptojacking funksionon në këtë mënyrë: një virus kriptografik infekton një kompjuter dhe përdor burimet e harduerit si procesori për të gërmuar monedha kriptografike.

Jo vetëm që ngadalëson ndjeshëm kompjuterin, por gjithashtu i jep hakerit një fitim financiar pasiv.

Në 2018-ën kjo lloj metode u bë edhe më fitimprurëse se ransomwarët për hakerët. Në 2019-ën intensiteti i këtyre sulmeve pritet të rritet më tepër. /PCWorld Albanian

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending