Connect with us

Lajme

Call of Duty: Lufta e Dytë Botërore është një lojë video e parë e revolucionit që zhvillohet nga Sledgehammer Games dhe i botuar nga Activision për Microsoft Windows , PlayStation 4 dhe Xbox One . Është kapja e katërt e këstit të parë dhe ndeshja e parë e Luftës së Dytë Botërore që nga Lufta e Dytë Botërore . Loja është vendosur në Luftën Evropiane . Fushata është e përqëndruar në një skuadër në Divizionin e 1 të Këmbësorisë dhe në betejat e tyre në Frontin Perëndimor , ndërsa zgjerimet multiplayer janë në fronte të ndryshme. Loja është planifikuar të dalë më 3 nëntor 2017.

Ngjashëm me paraardhësit e tij, Call of Duty: Lufta e Dytë Botërore është një lojë revole e parë , dhe kjo është një lojë e mrekullueshme. Në vend të kësaj, ai përmban një kthim në lëvizjen tradicionale, duke e kthyer atë në stilin e lojës “çizme në tokë”. Loja nuk përmban një mekanizëm sprint të pakufizuar, që shihet në dy titujt e mëparshëm. [3] Në vend të një mekanizmi të lëvizjes “rrëshqitëse”, që lejon lojtarët të rrëshqasin shpejt në tokë, Lufta e Dytë Botërore ka një mekanik “hit-the-deck” që lejon lojtarin të kërcejë përpara dhe t’i hedhë në tokë për të marrë Call of Duty: Black Ops dhe Call of Duty: Black Ops II . Thirrja e detyrës së Treyarch : Ops Black dhe Call of Duty: Black Ops II . [4]

Mënyra multiplayer për Call of Duty: Lufta e Dytë Botërore u zbulua në E3 2017, e cila u zhvillua nga 13-15 qershor. [7] Sledgehammer Games ka njoftuar karakteristika të reja të tilla si selinë e re, hapësira sociale, ndarjet, mënyra e luftës dhe kthimi në gameplay “çizmet në tokë”. Lojtarët që para-porositën lojën u ftuan në një beta të mbyllur, e cila fillimisht u lëshua për PlayStation 4, por u lirua në platforma të tjera. [8]
Në ndeshjet multiplayer në internet, lojtarët caktohen rastësisht ose në aleatët ose në anën e aksit. Në anën e aleatëve, lojtarët mund të luajnë si ushtarë në ushtritë e rezistencës amerikane , britanike ose franceze . Në anën e aksit, lojtarët luajnë direkt si gjermanë. “Dallimi i madh që gjermanët kanë bërë është kur ata po përdorin fuqitë e Boshtit,” Glen Schofield, bashkë-themelues dhe bashkë-studiues në Sledgehammer, ” [9] ” Ne ua kemi bërë gjermanëve të kryejnë detyrën e tyre. ” [9]
Në vend të sistemit të zakonshëm të krijuar në klasë, Lufta e Dytë Botërore përmban Divizionet. Lojtarët mund të zgjedhin një nga pesë ndarjet, secili me trajnimin e tyre unik të luftuar, trajnimin e divizionit dhe aftësitë e armëve. Kjo gjithashtu eliminon gjallëritë, pasi lojtarët duhet të përparojnë përmes rangjeve në mënyrë që të përdorin aftësi shtesë. Pesë divizione të paraqitura në lojë janë:
Këmbësorisë : Ndarja më e shkathët në lojë, ajo është e pajisur për luftimin e mesit dhe të gjatë. Aftësia e veçantë e kësaj ndarjeje është ngarkesa me bajonetë, e cila mund të çojë në luftimin brutal të përleshje.
Airborne : Kjo ndarje i bën lojtarët të lëvizin shpejt duke qëndruar në heshtje. Lojtarët në këtë ndarje mund të shtojnë sundimtarët në armë automatike në çdo kohë gjatë luftimeve që mundëson më shumë stilin e gameplay bazuar në vjedhje.
Armored : Kjo ndarje ka fuqinë më të madhe të zjarrit, duke qenë në gjendje të mbajnë armë automatike dhe të mbajnë raketa me raketa si armë sekondare.
Mali : Kjo ndarje fokusohet në një luftë me rreze të gjatë, duke e bërë më të saktë pushkët snajperë me synimin për të ndihmuar dhe përmirësuar qëllimin përmes fushëveprimit nga pikëpamja e lojtarit.
Ekspeditë : Shotguns përdorura nga lojtarët në këtë ndarje kanë raunde zjarrtë të djeg armiq për vdekje.
Lufta e Dytë Botërore gjithashtu përmban mënyrën e selisë, e cila vepron si një hapësirë ​​shoqërore në lojë. Qendra masive është vendosur në Plazhin e Omaha në Normandi, tre ditë pas pushtimit. 48 lojtarë mund të jenë në Shtabin në një kohë dhe të marrin pjesë në aktivitete të ndryshme. Për shembull, lojtarët mund të shikojnë lojtarë të tjerë. [10] Ka një gamë të qitjes në qendër, ku të gjithë lojtarët mund të praktikojnë aftësitë e tyre të shtënat, si dhe një fushë ku ata mund të testojnë scorestreaks. Ka edhe zona ku lojtarët mund të angazhohen në “1v1” lufton, si lojtarë të tjerë të shikojnë duele. [11]
Fundi i lojës “killcam” i theksuar në fund të çdo ndeshje multiplayer është ndryshuar në “Bronze Star”, e cila vetëm tregon vret “konsiderohen më mbresëlënëse”, të ngjashme me Overwatch . [12] I vetmi përjashtim nga kjo është mënyra e lojës së kërkimit dhe shkatërrimit, e cila nuk përdor kullën e bronzit të yllit.

Lufta e Dytë Botërore do të përfshijë një modalitet të bashkëpunimit zombies, ngjashëm me hyrjet e mëparshme nga Treyarch dhe Infinity Ward , me stilin e tij origjinal të vendosur në historinë alternative dhe të ndarë nga fushata. Mënyra e lojës, nazistët e quajtur Nazist në lidhje me iterimin e parë të Thirrjes së Detyrave të Treyarkut: Bota në Luftë , është gjithashtu grupi i ngjarjeve të Luftës së Dytë Botërore, pasi Rajhu i Tretë bën një përpjekje të dëshpëruar për të kthyer valën e luftës duke krijuar një ushtri të vdekur në fazat përfundimtare të luftës. Michael Condrey tha se historia ka të bëjë me “ngjarjet e vërteta”. Ai është autori i librit, “Sledgehammer Games”. Ai gjithashtu zbuloi se Dead Space , një revole personi i tretë, është një lojë video e drejtuar nga të dy Condrey dhe Schofield gjatë kohës së punës në EA Redwood Shores . [14]
Në lidhje me gameplay, Zombies naziste ruan formulën e mbijetesës me valë që është përdorur në të gjitha zërat e mëparshëm të Zombies, me shtesa të reja. Prezantohet një sistem klasash, ku lojtarët mund të zgjedhin një nga katër rolet luftarake: Vepra, Kontrolli, Mediat dhe Mbështetja, të cilat ofrojnë aftësi të ndryshme në lojë. Gjithashtu përfshihen ngarkimet e klasës, me gjallesa të barabarta të ngjashme me modalitetin multiplayer. Sledgehammer Games gjithashtu u përpoq të racionalizojë disa nga mekanikat e njohura, të tilla si armë me armë dhe monedha, me një shpjegim real që përshtatet në mënyrën më të mirë të lojës.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending