Connect with us

Ekskluzive

3 mënyra se si të kuptoni nëse në Facebook-un tuaj është futur dikush tjetër?

Gjithnjë e më shumë ne vazhdojmë të vendosim të dhënat tona personale në rrjete sociale.

Kompania e Zuckerberg e di se me kë keni qenë darkën e kaluar, me kë keni shkuar me pushime si dhe me kë nga miqtë tuaj dilni më shumë për kafe.

Duke marrë parasysh se sa të dhëna kemi shtuar profileve tona, është më e rëndësishme se kurrë për t’u siguruar që të qëndroni në krye të cilësimeve të privatësisë së Facebook.

Por edhe nëse je një narkoman i privatësisë, vazhdon të ekzistojë rreziku se dikush mund të hyjë në llogarinë tënde. As edhe një fjalëkalim i fortë nuk do të ju kursejë, ju mund të humbni telefonin tuaj ose të lini aksidentalisht veten të hyjë në një kompjuter publik.

Fatmirësisht, Facebook ofron disa masa mbrojtëse. Ja se si të zbuloni nëse dikush ka “hackuar” llogarinë tuaj në Facebook.

Identifikime të panjohura

Facebook gjurmon të gjitha pajisjet që përdorni për të hyrë në llogarinë tuaj. Në mënyrë tipike, ai di të jenë smartphone juaj, tableta, laptopi dhe nëse keni një punëdhënës bujar, kompjuteri juaj i zyrës.

Për të vënë në punë funksionin, hyni në llogarinë tuaj në Facebook, klikoni mbi shigjetën e vogël në këndin e sipërm të djathtë të ekranit dhe zgjidhni “Cilësimet nga menyja”. Më pas, në panelin në anën e majtë të ekranit, klikoni mbi “Sigurinë dhe Identifikimin”. Është pika e dytë në listë.

Më pas ju duhet të lëvizni poshtë tek “Setting up extra security”> Get alerts about unrecognised logins > Klikoni Edit për të parë opsionet tuaja. Ju mund të kërkoni një njoftim në smartphone, një njoftim me email ose të dyja. Shënoni kutitë e zgjedhjes pranë zgjedhjeve tuaja. Kur të jeni gati, klikoni Save Changes.

Vendet e regjistruara

Edhe nëse nuk keni krijuar njoftime për hyrje të panjohura ose të pazakonta, është ende e mundur të shohësh dëshmi për dikë që hyn në llogarinë në Facebook. Mund të kontrolloni një listë të sesioneve tuaja aktive në Facebook dhe të shihni një histori të plotë të aktivitetit tuaj të fundit.

Për të kontrolluar vendndodhjen ku keni pasur qasje në llogarinë tuaj, përsëri duhet të klikoni në shigjetën e vogël në këndin e sipërm të djathtë të ekranit kryesor të Facebook dhe zgjidhni Cilësimet nga drop-down menu.

Në panelin e majtë, zgjidhni Siguria dhe hyrja. Tjetra, shkoni poshtë në Ku jeni regjistruar.

Do të shihni të gjitha sesionet aktive dhe të fundit të Facebook. Sesionet që aktualisht janë të gjalla do të kenë një tregues Aktual tani së bashku me emrin e pajisjes / shfletuesit.

Për të mbyllur të gjitha sesionet aktive klikoni “Log out of all sessions”.

Mjetet e Palëve të treta

Përveç mjeteve të brendshme të bllokimit të Facebook ka dhe disa sajte të tjera të cilat do t’ju tregojnë se Facebook-u juaj është kompromentuar.

Një nga më të mirat është “Have I been Pwned”.

Kjo faqe ju lejon të shkruani një adresë emaili ose emrin e përdoruesit për të skanuar bazën e të dhënave të faqes. Nëse diçka ka ndodhur ju do të shikoni se cila llogari është shkelur dhe ku ka ndodhur kjo shkelje. /albeu.com/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending