Connect with us

Ekskluzive

3 funksionalitete kyçe privatësie në Snapchat

3 funksionalitete kyçe privatësie në Snapchat

Snapchat është zhvilluar në një platformë të plotë për t’u etiketuar si media sociale. Me shtimin e funksioneve të reja kërkohen aprovime ose leje të reja dhe të gjithë mund t’i shtypim vetëm “OK për të vazhduar” për të provuar më të fundit dhe më të mirat.

Megjithatë, në një pikë të caktuar është gjithmonë më mirë të kontrolloni parametrat e privatësisë për të parë të gjitha të dhënat personale që dëshironi të publikoni. Nuk ka rëndësi nëse po përdorni telefonin që po përdorni, gjithmonë mund të përditësoni parametrat e privatësisë për iPhone dhe telefonat Android.

Ky hap është i rëndësishëm për të mbajtur parametrat e privatësisë për iPhone ose Android të përditësuara.

Cilësimet e privatësisë për iPhone si modaliteti Ghost mund t’i ndalojnë njerëzit të shikojnë vendndodhjen tuaj të saktë dhe kështu të mbrojnë shqetësimet tuaja të privatësisë. Ndërkohë që opsionet e tjera, të tilla si cilësimet dhe preferencat e ndjekjes së reklamave të Snapchat së bashku me masat e tjera anti-spam, mund t’ju ndihmojnë të ndiheni rehat dhe në lehtësi.

3 cilësimet më të mira të Snapchat për IPhone dhe Android:

Modaliteti Ghost. Qëndrimi në Ghost Mode është padyshim një metodë e jashtëzakonshme për të mbetur privatë dhe të siguruar. Celulari juaj vjen me të si një cilësim i parazgjedhur, megjithatë nëse keni hulumtuar rrugë të ndryshme referuar hartës Snap, ajo merret automatikisht, prandaj është e vlefshme të kontrolloni dyfish. Kjo është një nga cilësimet më të larta të privatësisë për iPhone.

Verifikimi me dy faktorë. Fuqizimi i vërtetimit ose konfirmimit me dy faktorë (2FA) është hapi më i mirë i privatësisë që mund të ndërmarrni për të siguruar parametrat e privatësisë. Ky cilësim do të funksionojë më mirë, sepse për të përdorur Snapchat ju do të keni nevojë edhe për fjalëkalimin tuaj ashtu si edhe për një kod të veçantë që dërgohet në numrin tuaj të regjistruar.

Si përdorues ju mund t’i aktivizoni këto opsione përmes metodave të ndryshme.

Megjithatë, për të filluar, prekni Bitmoji tuaj në këndin e sipërm të majtë, në atë moment prekni pajisjen në këndin e sipërm të djathtë për të aksesuar parametrat e privatësisë tuaj. Në ekranin tjetër klikoni mbi opsionin ” Login Verification”. Kjo është ajo që realisht është një verifikim me dy faktorë në Snapchat. Përdoruesit mund ta bëjnë të besueshëm verifikimin me dy faktorë nëpërmjet dy metodave të ndryshme: ose nëpërmjet një mesazhi në numrin personal të regjistruar ose përmes ndonjë aplikacioni të besueshëm të palës së tretë.

Menaxhoni se kush mund t’ju kontaktojë nëpërmjet aplikacionit. Cilësimet e brendshme të aplikacionit ju japin mundësinë të kufizoni njerëzit që mund t’ju kontaktojnë. Ky është edhe një opsion i preferuar i privatësisë për Snapchat në iPhone.

Pasi të keni hapur aplikacionin,klikoni në ikonën e vogël Bitmoji që ndodhet në pjesën e sipërme të ekranit dhe pastaj në ikonën e ingranazhit për të parë cilësimet, lëvizni poshtë derisa të shihni opsionin “Contact Me”. Klikoni për ta vendosur atë te “My Friends” për të shmangur kërkesat e një miku të panjohur dhe ndërhyrjen në privatësi

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending