Connect with us

Ekskluzive

20th Century Fox, Panasonic dhe Samsung Fitojnë Momentin për të ofruar përvojën më të mirë të mundshme të shikimit me teknologjinë HDR10

20 Century Fox, Panasonic Corporation dhe Samsung Electronics njoftuan sot përditësime të platformës dinamike pa detyrime për metadata të High Dynamic Range (HDR) përmes një programi certifikimi dhe markimi, të quajtur HDR10+, të cilën ata fillimisht e prezantuan vitin e kaluar në IFA.

Platforma HDR10 + së shpejti do të vihet në dispozicion të kompanive të përmbajtjes, televizorëve me rezolucion shumë të lartë, disqeve lexuese/regjistruesve Blu-ray dhe prodhuesve të set-top box, si dhe shitësve të SoC, pa pagesë me vetëm një tarifë nominale administrative. Kompanitë mund të shohin logon e re, të mësojnë rreth programit të liçencimit duke përfshirë specifikimet përfundimtare, marrëveshjet e adaptuesve dhe të regjistrohen për të marrë një njoftim kur specifikimet teknike për HDR10+ të bëhen të disponueshme në http://www.hdr10plus.org.

Përveç kësaj, mjetet e prodhimit të metadatave Ultra HD Blu-ray janë zhvilluar me palë të treta dhe së shpejti do të jenë të disponueshme për krijuesit e përmbajtjes që u mundësojnë lojtarëve Ultra HD Blu-ray të hyjnë në treg. Detajet mbi transferimin e përmbajtjes dhe formatin e ndërfaqes për krijimin e përmbajtjes do të lançohen së shpejti.

HDR10+ do të ofrojë një eksperiencë të vërtetë HDR për shikuesit nëpërmjet një programi çertifikimi pajisjesh që siguron një përfaqësim të saktë të qëllimit krijues të shprehur në përmbajtje. Gjithashtu, përmirësimet e punës së krijuesit do të inkurajojnë prodhimin e shtuar të përmbajtjes HDR premium.

Programi i liçencuar HDR10+ do t’u japë kompanive të interesuara specifikat e nevojshme teknike dhe të testimit për të zbatuar teknologjinë HDR10 + në mënyrë që të dyja të ruajnë cilësi të lartë të imazhit dhe u jep çdo prodhuesi mundësinë për të aplikuar hartën dinamike të toneve në mënyrë inovative. Programi i certifikimit do të sigurojë që produktet e HDR10+ të përmbushin cilësinë më të mirë të fotos dhe të përcjellin qëllimin kreativ të krijuesve të filmave dhe kinematografëve. Një produkt i certifikuar do të shfaqë logon HDR10+, e cila nënkupton cilësinë e shkëlqyer të fotografisë.

Aspektet kryesore të programit të liçencimit do të përfshijnë:
• Përfitime për prodhuesit e pajisjes (p.sh. TV, Ultra HD Blu-ray, OTT STB etj.), ofruesit e shërbimeve të shpërndarjes së përmbajtjes, prodhuesit SoC, botuesit e përmbajtjeve dhe ofruesit e mjeteve për krijimin e përmbajtjes.
• Nuk ka pagesa për njësi.
• Një tarifë nominale vjetore administrimi për prodhuesit e pajisjeve, prodhuesit e SoC dhe ofruesit e shërbimeve të shpërndarjes së përmbajtjes.
• Specifikimin teknik, specifikimet e testimit, logon HDR10+, udhëzuesin për logon, patentat nga tre kompanitë që lidhen direkt me specifikimet teknike dhe specifikimet e testimit.
• Çertifikimi për pajisjet do të kryhet nga një pale e tretë, qendër testimi e autorizuar.

Sapo të hapet programi i liçencuar HDR10+, të treja kompanitë themeluese do të inkorporojnë teknologjitë HDR10+ në të gjitha lançimet e ardhshme të filmit Ultra HD, televizorët e përzgjedhur, disqet lexues/regjistruesit Ultra HD Blu-ray dhe produktet e tjera.
“Ishte e rëndësishme për ne të krijonim një sistem të hapur që është fleksibël dhe ofron një përvojë shikimi shumë më afër qëllimit kreativ për filmin,” tha Danny Kaye, Zëvendëspresident Ekzekutiv pranë 20th Century Fox dhe Drejtor Menaxhues pranë Fox Innovation Lab. “Së bashku me Samsung dhe Panasonic, ne synojmë të standardizojmë procesin e liçencimit duke e bërë të lehtë për partnerët, përfshirë krijuesit e përmbajtjeve, prodhuesit e televizorëve dhe pajisjeve, për të inkorporuar këtë teknologji dhe për të përmirësuar përvojën e të parit për të gjithë audiencat.”

Mbështetja vazhdon të rritet për HDR10+ dhe kompanitë po presin të aplikojnë specifikimet 3C dhe programin e certifikimit. Më shumë se 25 kompani që përfshijnë shumë industri të ndryshme kanë shprehur interes të madh në mbështetjen e platformës HDR10 +, duke përforcuar më tej rrugën e saj drejt suksesit.

Amazon Prime Video, ofruesi i parë i shërbimit të transmetimit për të ofruar HDR10+, e ka bërë të gjithë librarinë Prime Video HDR të disponueshme në HDR10 + globalisht. Katalogu Prime Video HDR10+ përfshin qindra orë përmbajtje si Prime Originals The Grand Tour, Golden Globe®-nominuar The Marvelous Mrs. Maisel, Jean-Claude Van Johnson, The Tick and The Man in the High Castle dhe qindra tituj të tjerë të liçencuar.

Warner Bros. Home Entertainment do të mbështesë HDR10 + për të mundësuar një zgjidhje dinamike të metadatave për përmbajtjen e Warner Bros për Samsung, Panasonic dhe HDR10+ të tjerë për televizorët 4K HDR. “Warner Bros. është përpjekur gjithmonë të ofrojë përvojën më të mirë të argëtimit në shtëpi për konsumatorët,” tha Jim Wuthrich, President për Strategjinë Globale, pranë Warner Bros Home Entertainment. “Me metadatat dinamike HDR10+, BB mund të vazhdojë të sjellë më saktë vizionin e filmave të botimeve tona për vitin 2018 dhe katalogun tonë të gjerë mbi shtatëdhjetë e pesë tituj HDR 4K në shtëpi nëpër një gamë të gjerë televizorësh HDR10+.”

Teknologjia e re HDR10+ optimizon cilësinë e imazhit për ekranet e gjeneratës së ardhshme duke përdorur hartimin dinamik të toneve për të reflektuar kuadrin në skenë për ndryshimet në ndriçimin, saturimin e ngjyrave dhe kontrastin, për një eksperiencë të zgjeruar shikimi. Teknologjia HDR10+ optimizon performancën e shumë TV-ve me rezolucion të lartë 4K, duke bërë të mundur riprodhimin e një game të gjerë të televizorëve të gjeneratës së ardhshme, duke sjellë përvojën e përdoruesit shumë më afër qëllimit origjinal kreativ për filmat e Hollywood.

“Duke bashkuar njohuritë dhe teknologjinë nga tre kompanitë themeluese, HDR10+ ka potencial për të ofruar përfitime të konsiderueshme të cilësisë së imazhit si për shikuesit ashtu edhe për krijuesit,” tha Toshiharu Tsutsui, drejtor i Divizionit të Biznesit pranë Panasonic. “Prandaj, Panasonic parashikon mbështetje të gjerë për HDR10+.”

“Samsung është e përkushtuar ndaj inovacionit teknologjik në televizorët tanë dhe HDR10+ paraqet një evolucion në cilësinë e ekranit për përvojën më të mirë të mundshme të të parit,” tha Jongsuk Chu, Zëvendëspresident i Visual Display Business pranë Samsung Electronics. “Ne gjithashtu kemi hartuar platformën HDR10+ për të inkurajuar zhvillimin e ardhshëm në mënyrë që të ofrojmë teknologji të zgjeruar më tej në vitet që vijnë.”

20th Century Fox, Panasonic dhe Samsung do të shfaqin demonstrime teknike të teknologjisë HDR10+ në CES 2018. Gazetarët e akredituar ose palët e interesuara në programin e liçencuar mund të dërgojnë email në adresën chris.bess@fox.com për më shumë informacion. Gazetarët e akredituar mund të shohin demo teknike të Panasonic’s HDR10+ në suitën e saj në Qendrën e Konferencave MGM Grand. Një demo e teknologjisë HDR10+ do të mbahet në eventin e parë të Samsung në Enclave Las Vegas më 7 Janar.

Për të mësuar më shumë rreth programit të liçencimit HDR10+, ju lutemi kontaktoni zyrën e administrimit të liçencimit HDR10 + në info@hdr10plus.org.
Rreth Twentieth Century Fox Home Entertainment
Twentieth Century Fox Home Entertainment, LLC (TCFHE) është një lider i njohur botëror i industrisë dhe një degë e Twentieth Century Fox Film. TCFHE është kompani ndërkombëtare e marketingut, shitjes dhe shpërndarjes për të gjitha programet e filmit dhe televizionit Fox, blerjet dhe prodhimet origjinale si dhe të gjithë partnerët e shpërndarjes së palëve të treta në DVD, Blu-ray ™, 4K Ultra HD, Digital HD dhe VOD (video-on-demand). Çdo vit TCFHE prezanton qindra produkte të reja dhe të përmirësuara, të cilat i ofrojnë në dyqane fizike dhe dyqane dixhitale në mbarë botën.

Rreth Panasonic

Panasonic Corporation është një lider në mbarë botën në zhvillimin e teknologjive të ndryshme elektronike dhe zgjidhjeve për konsumatorët në elektronikë, shtëpi, automobilistikë dhe bizneset B2B. Duke festuar 100 vjetorin e saj në 2018, kompania është zgjeruar në nivel global dhe tani operon me 495 filiale dhe 91 shoqëri të lidhura në mbarë botën, duke regjistruar shitje të konsoliduara neto prej 7.343 trilionë Jen deri më 31 Mars 2017. I angazhuar për të sjellë vlera të reja përmes inovacionit përmes degëve të ndryshme, kompania përdor teknologjitë e saj për të krijuar një jetë dhe botë më të mirë për klientët e saj. Për të mësuar më shumë rreth Panasonic: http://www.panasonic.com/global.

Rreth Samsung Electronics Co, Ltd

Samsung frymëzon botën dhe modelon të ardhmen me ide dhe teknologji transformuese. Kompania po ripërcakton botën e TV-ve, telefonëve inteligjentë, pajisjeve që vishen, tabletëve, pajisjeve dixhitale, sistemeve të rrjetit dhe memorjes, sistemit të zgjidhjeve LSI dhe LED. Për të rejat më të fundit, lutemi vizitoni redaksinë e lajmeve Samsung në news.samsung.com.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekskluzive

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Ja tarifa që u pagua për transferimin e 1.1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Një balenë kritpografike zhvendosi 1.1 miliardë dollarë në Bitcoin duke paguar një tarifë transaksioni prej vetëm 83 dollarësh.

Transaksioni i cili u realizua më 14 Janar shikoi 124,946 bitcoin të zhvendosen për një tarifë prej 0.0096 për bitcoin.

Edhe pse arsyet e kësaj transferte nuk dihen, një përdorues i Reddit pretendon se erdhi nga një portofol i ftohtë në Bitfinex. Andaj mund të jetë thjeshtë një shkëmbim ose rialokim i parave.

Nuk është hera e parë që transaksione të kësaj magnitude realizohen. Në Shtator u raportuar se një tjetër balenë zhvendosi 94,504 bitcoin duke paguar 700 dollarë. atë kohë kjo sasi bitcoin kalonte 1 miliardë dollarët.

Pavarësisht se kriptomonedha është ende larg adoptimit në masë, transaksione të tilla vetëm nxjerrin në pah një prej aspekteve më pozitive dhe pikave më të forta të kriptomonedhave, diçka e cila nuk ka për tu pranuar kurrë nga bankat. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Çfarë është politika e re e privatësisë së Google dhe pse është e rëndësishme?

Google tha se së shpejti do të implementojë disa standarde të reja privatësie të cilat do të kufizojnë përdorimin nga palët e treta të një mjeti dixhital të njohur si “cookie.”

Këto mjete përdoren për të gjurmuar aktivitetin në internet të përdoruesve duke ndihmuar publikuesit të shënjestrojë audienca të caktuara me reklama.

Firmat teknologjike janë përballur me presione kohët e fundit pas thyerjeve të ndryshme të sigurisë. Por analistët besojnë se lëvizja e fundit i jep Google më shumë kontroll mbi tregun e reklamave ku aktualisht është një lojtar madhor.

Alphabet, kompania mëmë e Google, shumicën e të ardhurave i gjeneron nga reklamimi. Për ta bërë reklamimin më të personalizuar, shfletuesit grumbullojnë sasi të vogla informacioni me të cilat mund të krijojnë profile të pëlqimeve dhe sjelljeve online të përdoruesit.

Çfarë janë “Cookie-t”?

Cookie-t janë mjete dixhitale nëpërmjet të cilave gjurmohet aktiviteti në internet i përdoruesit. Kjo pjesëz e vogël të dhënash ruhet nga shfletuesit si Google Chrome dhe Apple Safari ndërsa përdoruesit shfletojnë në ueb.

Ata regjistrojnë informacione si uebsajtet që kemi vizituar, gjërat që i kemi ruajtur në një shportë blerjesh online apo informacione të vendosur nëpër formularë të ndryshëm online si emra dhe fjalëkalime.

Kompanitë përdorin këto të dhëna për të mësuar më shumë rreth përdoruesve në internet. Publikuesit e uebit i përdorin për të mësuar çfarë reklamash duhet ti dërgojnë një personi të caktuar.

Politika e re e njohur si “sandbox-i i privatësisë” do të thotë se palët e treta që shesin reklama duhet të kërkojnë informacionin përmes Google rreth përdoruesve dhe audiencave që synojnë të shënjestrojnë.

Por kritikët thonë se ky është një avantazh për Google dhe e bën tregun më pak të konkurrueshëm dhe më pak të sigurtë.

Apple ndërmori hapa për të kufizuar aksesin e Cookie-ve dhe rritur privatësinë në 2017-ën me bllokues inteligjentë gjurmimi përdorur nga shfletuesi Safari.

Menjëherë pas lajmit vlera e aksioneve të kompanive të kësaj industrie ra. Google tha se politika e re do të implementohet në dy vitet e ardhshme ndërsa ky plan është bërë i ditur që prej Gushtit 2019.

Cookie-t janë përdorur nga shfletuesit prej mëse dy dekadash por sulmet e fundit të sigurisë kanë shtuar shqetësimet rreth sasisë së të dhënave që këto mjete dixhitale grumbullojnë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Ekskluzive

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Në 2019-ën u shpenzuan 120 miliardë dollarë në aplikacione e lojëra

Industria e aplikacioneve mobile gjeneroi mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në 2020, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 86 miliardë dollarë në 2019-ën sipas App Annie.

Këto statistika App Annie i publikoi si pjesë e raportit State of Mobile 2020 i cili tregon impaktin e mobilitetit në ekonominë globale.

Bazuar në të dhënat e tij, mësuam se lojërat gjenerojnë 72% të shpenzimeve në dyqanet e aplikacioneve. Shpenzimet e lojërave mobile ishin 2.4 herë më të larta sesa ato në lojërat për PC dhe Mac dhe 2.9 herë sesa në konsola.

Shkarkimet globale ishin 204 miliardë në 2019-ën, 45% më shumë sesa tre vite më parë dhe 6% krahasuar me 2018. Në total u shpenzuan 120 miliardë dollarë në 2019-ën ku mesatarisht çdo përdorues kaloi 3.7 orë në ditë në pajisje mobile. Deri më 2023, App Annie tha se industria mobile do të kontribuojë 4.8 trilionë dollarë në GDP globale.

App Annie vuri theksin tek kompanitë si Uber dhe Alibaba të cilat janë të fokusuara vetëm në pajisjet mobile dhe patën një IPO deri në 6.5 herë më shumë sesa kompanitë pa fokusin në pajisjet mobile.

Reklamuesit pritet që në 2020 të hedhin 240 miliardë dollarë të ardhura, 26% më shumës esa në 2019. Së fundi abonimet përbënin 95% të të ardhurave. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Trending