Connect with us

Android

10 aplikacione Android me të cilat mund të bëni para

10 aplikacione Android me të cilat mund të bëni para

Gjithkush ka nevojë për disa ardhura shtesë në çdo moment. Megjithatë, ne nuk jemi këtu t’iu bindim se mund të fitoni para duke qëndruar ulur në shtëpi por si ti fitoni.

Më poshtë janë të renditur aplikacionet më të mira Android, për të fituar para.

 

Amazon
Amazon është një nga shitësit më të mëdhenj në botë. Nëse dëshironi ju mund të jeni pjesë e tij. Një llogari Shitësi Amazon ju lejon të shisni gjërat në të drejtën e shërbimit së bashku me çdo send tjetër. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të pastruar garazhin, për të bërë arritur disa fitime ose për të filluar një biznes shitje. Megjithatë, edhe pse e bëni falas këtë gjë, ju paguani 0.99 dollarë për çdo send që shisni. Ata që shesin tonelata mund të jenë më të mirë me abonimin prej 39.99 dollarësh në muaj që nuk i kushton 0.99 dollarë.

eBay
Shumë njerëz kanë shumë gjëra që janë me vlerë në para. eBay mund t’ju ndihmojë të ktheni atë send në para reale. Ju e realizoni këtë duke i vënë gjërat tuaja në listë. Njerëzit pastaj e blejnë dhe ju e transportoni atë.

Ju mund të shisni shumë më tepër çka dëshironi nga librat dhe rroba, pajisje elektronike dhe madje edhe mobilje apo makina.

Ne rekomandojmë shitjen e artikujve më të mëdhenj në nivel lokal, sepse transportimi mund të jetë sfidues, por përndryshe kjo është ajo ku ju doni të filloni kur shisni sende. Është padyshim ndër aplikacionet më të mira për të holla dhe më të njohurat për sigurinë.

Etsy
Shumë njerëz janë artistë apo krijues të një lloji. Njerëzit si këta mund të përdorin një dyqan në internet si Etsy për të shitur veprat e tyre të ndryshme. Ju mund të gjeni një shumëllojshmëri të gjërave atje dhe pothuajse të gjitha janë punuar me dorë, prodhim i kufizuar, ose një nga një lloj. Aplikacioni është quajtur Sell on Etsy.

Kjo ju lejon të menaxhoni dyqanin tuaj, porositë dhe listat tuaja. Ju gjithashtu mund të bisedoni me blerësit potencialë dhe të bëni gjëra të tjera. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për artistët e prirur për të krijuar disa të ardhura.

Ibotta
Ideja themelore me të dy aplikacionet është e njëjtë. Ju bëni gjëra të tilla si të bëni pazar ushqimor dhe të blini gjëra që ju keni planifikuar. Aplikacioni ju ndihmon të fitoni para në ato blerje. Procesi është që ju të zgjidhni gjërat që ju do të blini, shkoni t’i blini dhe pastaj verifikoni blerjen. Aplikacioni pastaj ju dërgon para nëpërmjet Paypal, Venmo, ose kartë dhuratë.

Make Money-Passive Income Ideas
Ndryshe nga rastet mashtruese ku ata bëjnë premtime të guximshme që nuk mund t’I mbajnë, ky aplikacion ju tregon atë që është brenda sferës së mundësive. Së bashku me një listë prej 60 vendesh pune që mund të bëni nga shtëpia, ai gjithashtu ofron një listë të shkathtësive relevante që ju duhet të keni për të realizuar ato. Për shembull, duke hapur një blog ose një kanal në YouTube janë disa ide. Nuk do të gjenerojë para vetvetiu, por ndihmon në dhënen e një ideje se si ta realizoni këtë, pa shumë përpjekje.

PayPal
PayPal është një platformë e fuqishme. Shumica e njohin atë për shkak të eBay. Megjithatë, ju mund të përdorni platformën për të drejtuar pothuajse çdo biznes. Mund të pranojë pagesa pothuajse kudo dhe mund ta përdorni për të menaxhuar faturat, pagesat dhe shitjet nga faqet e internetit të ndryshme nëse dëshironi. Ka një tjetër aplikacion nga PayPal i quajtur PayPal Business që është bërë posaçërisht për pronarët e bizneseve të vogla. Nuk do t’ju krijojë të holla, por mund t’ju ndihmojë nëse keni një ide për një biznes.

Square Point Of Sale
Square Point of Sale është një aplikacion që ju lejon të pranoni pagesa me kartë krediti nga njerëzit. Ju do të duhet të merrni një pajisje të vogël që të futet në telefonin tuaj, por pas kësaj, ju mund të rrëshqisni kartat dhe të mblidhni para. Ashtu si Paypal, aplikacioni nuk do të gjenerojë asnjë të ardhur për ju. Duhet të gjeni klientë të gatshëm. Megjithatë, aftësia për të pranuar para në situata ku normalisht nuk realizohet mund të jetë e dobishme.

Surveys on the Go
Surveys on the Go është një aplikacion që ju lejon të realizoni sondazhet për para. Ndryshe nga shumë prej të cilëve ju merrni pikë ose Shpërblime të Opinionit të Google, kjo paguhet në para të gatshme. Pa dyshim, ka vetëm disa sondazhe të disponueshme gjatë një muaji të caktuar. Aplikacioni është i dizenjuar thjeshtë, por është i lehtë të përdoret. Kjo nuk është një domosdoshmëri absolute, por është një nga aplikacionet e parave të qëndrueshme për aq kohë sa ju nuk prisni shumë.

Uber
Uber dhe Lyft janë shërbime të transportit që punësojnë njerëz të vërtetë, realë. Ju transportoni njerëzit e tjerë përreth dhe bëni para nëpërmjet kësaj. Përveç kësaj, ka shoferë për shërbimet e shpërndarjes së ushqimit si GrubHub, UberEATS, etj që punojnë pothuajse në të njëjtën mënyrë. Vlen të shikoni faqet e tyre për të parë nëse ata janë duke punësuar (pothuajse janë gjithmonë).

YouTube
YouTube është një burim i mirë i të ardhurave pasive nëse nuk e merrni parasysh punën e vështirë. Ndoshta është e vështirë të hysh në fusha të njohura si teknologjia, lajmet, etj. Megjithatë, nëse mund të gjesh një vend të mirë dhe një audiencë të mirë, mund të arrish disa ta ardhura çdo muaj. Mos prisni dhjetëra miliona abonentë, por përmbajtja e drejtë, qëndrueshmëria dhe një etikë pune e mirë mund të ndihmojë mjaftueshëm për t’ia arritur. Është e vështirë, konkurruese dhe kërkon njëfarë kreativiteti. Megjithatë, shumë njerëz bëjnë një jetesë të mirë jashtë YouTube.

 

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Android

Android 11 mund ta ketë opsionin e planifikimit të aktivizimit të dark mode

Android 11 mund ta ketë opsionin e planifikimit të aktivizimit të dark mode

Ky është një vendim i pazakontë i kompanisë, pasi që funksioni është tashmë i pranishëm në njërën nga beta buildet për Android 10. Kompania Google më pas e hoqi atë, duke i cekur problemet me interfejsin e përdoruesit.

Gjithashtu, është theksuar se llogaritja e kohës për agim/muzg mund të jetë jashtëzakonisht e vështirë, gjë që mund të çojë në një përvojë jocilësore të përdoruesit, raporton Neowin.

Tani si duket versioni i ardhshëm i Androidit më në fund do të mund ta implementojë mundësinë e aktivizimit/fikjes së Dark mode, shkruan KOHA Ditore. Google e ka rregulluar bugun në këtë pjesë të aplikacionit në Android, ndërsa funksioni është shënuar si “i disponueshëm në lansimet e ardhshme të Androidit”, gjë që me gjasë do të jetë Android 11.

Deri atëherë, përdoruesit do të duhet të mbështeten në aplikacionet eksterne, të cilat e ofrojnë një funksion të ngjashëm për telefona.

Continue Reading

Android

Gmail në Android pasurohet me Smart Compose

Gmail në Android pasurohet me Smart Compose

Plot 15 vite Google vendosi të lançonte klientin e-mail më 1 Prill. Padyshim nuk ishte shaka me rastin e 1 Prillit dhe Gmail u bë një prej produkteve më të suksesshme të Google.

Sot, për të festuar 15 vjetorin, ekipi i Gmail solli disa funksione të reja ku përfshihen Smart Compose dhe funksioni për të dërguar e-maile në një orar të paracaktuar.

Smart Compose është një prej funksioneve më intriguese të shërbimit të e-mailit dhe përpiqet të plotësojë automatikisht tekstin ndërsa ju shkruani.

Funksioni adaptohet me mënyrën sesi ju shkruani apo u përgjigjeni e-maileve. Përshembull nëse pëlqeni Hey në vend të Hi, Smart Compose do ta mësojë atë. Gjithashtu Smart Compose mund tju sugjerojë edhe subjekte e-mailesh në bazë të përmbajtjes së tyre.

Me këtë përditësim, Smart Compose tashmë është i disponueshëm tek të gjitha pajisjet Android. Google tha se më parë ka qenë i disponueshëm vetëm në Pixel. Mbështetja në iOS do të vijë së shpejti.

Smart Compose do të funksionojë me gjuhët Spanjolle, Franceze, Italiane dhe Portugeze. Një tjetër funksion që pritet të fitojë shumë vëmendje është ajo për të vendosur orare të dërgimit të e-maileve. Deri më sot duhej të përdornit një palë të tretë të integruar direkt në Gmail për të dërguar e-maile në orare të paracaktuara. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Android

Androidi bëhet me certifikimin FIDO2 për logim pa password

Androidi bëhet me certifikimin FIDO2 për logim pa password

Androidi tani është certifikuar me FIDO2, që do të thotë se aplikacionet dhe sajtet që e mbështesin standardin në fjalë mund t’ua mundësojnë shfrytëzuesve që të logohen në to duke i përdorur gjurmët e gishtave ose çelësin fizik të sigurisë.

Që kjo të funksionojë, pajisja duhet ta ekzekutojë versionin e ri të softuerit Android 7.0 Nougat ose ndonjë version më të ri të softuerit, ndërsa aplikacioni duhet të certifikohet me FIDO. Për pajisjet që nuk kanë mundësi të verifikimit përmes gjurmëve të gishtave, mund të përdoret pini i sigurisë për logim, përcjell NDTV.

Edhe nëse përdoret versioni më i ri i Androidit, jo çdo aplikacion dhe sajt do të mundësojnë qasje përmes sensorit të gjurmëve të gishtave. Vetëm aplikacionet dhe sajtet që mbështeten në standardin WebAuth do ta mundësojnë një funksion të pandërprerë identifikimi. Disa aplikacione bankare tashmë e kanë bërë të mundur këtë ndërsa në të ardhmen priten më shumë aplikacione të mbështetura, shkruan KOHA Ditore.

FIDO Alliance njofton se zhvilluesit e uebit dhe krijuesit e aplikacioneve tani mund ta shtojnë verifikimin FIDO në aplikacionet e Android dhe sajtet e tyre nëpërmjet një API të thjeshtë. Theksohet se FIDO2 mbështetet me një siguri të fortë kriptografike, e cila mbron nga phishingu dhe sulmet përmes të dhënave të vjedhura të përdoruesve.

Continue Reading

Trending